01 stycznia 2024
•
6 min czytania
Osiąganie równowagi między Time to Market a zakresem MVP: Strategie dla startupów
Każdy Start Up chce dążyć do jak najkrótszego time to market. Z kolei dobre MVP powinno być pełnoprawną aplikacją, która będzie dopracowana pod względem technicznym i designowym. Jak można osiągnąć jedno i drugie?
Podczas tworzenia MVP ważne jest, by odpowiednio określić jego zakres. Spełnianie najważniejszych potrzeb użytkowników jest podstawą dobrego MVP, więc MVP powinno zawierać tylko najważniejsze z funkcji. Inaczej osiągnięcie balansu pomiędzy krótkim time to market a MVP, które odniesie sukces będzie bardzo trudne do osiągnięcia.
Czym jest time to market?
Time to market (TTM) to inaczej określenie czasu, jaki upływa początku projektu do jego wypuszczenia na rynek. Według innej definicji jest to czas, od momentu, w którym developerzy zaczęli swoją pracę do pierwszego sprzedanego egzemplarza.
Dlaczego time to market jest taki ważny?
Głównymi przyczynami, przez które time to market jest taki ważny są:
- szybkie zmiany na rynku,
- konkurencja,
- postęp technologiczny, (który przyśpiesza zmiany na rynku)
Przez to, że użytkownicy aplikacji chcą ciągłych innowacji, nowych możliwości i coraz to bardziej skomplikowanych funkcji. Bardzo ważne jest by Twoja aplikacja była pierwszą taką na rynku wyprzedzając przy tym konkurencję. By to osiągnąć wiele przedsiębiorstw chce stworzyć MVP.
Konsekwencje długiego time to market.
Według badania McKinsey % Co przedsiębiorstwa średnio tracą 33% dochodu, gdy wydadzą produkt na rynek 6 miesięcy za późno. W porównaniu do strat wynoszących 3.5% przez przekroczenie budżetu o 50% podczas tworzenia produktu. W przypadku gigantycznych przedsiębiorstw takie straty, może nie uśmiercą firmy, ale z pewnością ktoś poniesie konsekwencje. Gorzej sytuacja wygląda dla małych przedsiębiorstw, Start Upów. Zbyt późne wydanie produktu na rynek wielu przypadkach oznacza upadek przedsiębiorstwa co jest bardzo częstym zjawiskiem. Około 90% StartUpów upada w pierwszych 2 latach działalności i złe określenie time to market z pewnością jest jednym z powodów tego zjawiska.
Dlaczego prawidłowo określony zakres MVP jest tak ważny?
Prawidłowo określony zakres MVP oznacza przede wszystkim krótki czas developmentu. W iMakeable stworzenie MVP spełniające potrzeby użytkowników średnio zajmuje 3 do 6 miesięcy. Co jak wynika z badania McKinsey jest okresem wystarczająco krótkim, by nie tracić dochodu. Prawidłowo określony zakres MVP pozwala zniwelować wiele kosztów, dzięki którym budżet projektowy nie zostaje przekroczony. Podczas określania zakresu MVP warto zadać sobie pytanie czy ta funkcja jest naprawdę potrzebna i czy czas, który jest wymagany na jej stworzenie jest tego wart. W wielu przedsiębiorstwach zakres MVP jest określony nieprawidłowo, pojawia się dużo zbędnych funkcji, które mogłyby znaleźć się w późniejszych wersjach.
Sposobów priorytetyzacji czy dana funkcja powinna znaleźć się w MVP jest kilka jednym z nich jest impact-effort matrix lub MoSCoW o których możesz dowiedzieć się więcej z artykułu “Jak określić zakres MVP”. Ważne jest obliczenie ROI MVP zdecydowanie ułatwia to podjęcie decyzji, które z funkcji muszą znaleźć się w MVP, a które warto dodać w późniejszych wersjach.
Wykorzystując te metody zmniejszasz ryzyko przekroczenia time to market o kilka miesięcy. Dzięki temu zmniejszasz swoje koszty oraz zwiększasz potencjalne dochody; unikając sytuacji przedstawionych w badaniu McKinsey. Główna zaletą “obcięcia” zbędnych funkcji jest przyśpieszenie time to market. Umożliwia to szybsze osiągnięcie product market fit a dodatkowo zmniejsza to koszty stworzenia aplikacji.
Główna zaleta szybkiego wejścia na rynek
Szybsze wejście aplikacji na rynek daje ogromną przewagę nad konkurencją. Dzieje się tak dlatego, że aplikacja zostaje udostępniona pierwszym użytkownikom, którzy dają bardzo ważną informację zwrotną.
Po zebraniu odpowiedniej ilości feedbacku jest to czas by ponownie zastanowić się nad funkcjonalnością MVP, ponieważ może się okazać, że użytkownicy korzystają z aplikacji w sposób całkiem inny niż nam się wydawało. Mają inne potrzeby przez co funkcja, która miała niski priorytet może stać się najważniejszą do implementacji.
Wybór technologii dla szybkiego rozwoju – Dlaczego Next.js?
W kontekście szybkiego developmentu, kluczowe jest wybieranie technologii, które pozwalają na efektywne i elastyczne tworzenie aplikacji. Next.js, będący frameworkiem opartym na React, wyróżnia się w tym obszarze, oferując wyjątkową wydajność i wszechstronność. Jego główne atuty to szybkość działania, łatwość tworzenia SEO-friendly stron oraz wsparcie dla server-side rendering (SSR) i static site generation (SSG), co znacząco przyspiesza ładowanie się stron. Next.js umożliwia również tworzenie dynamicznych aplikacji internetowych z szybkim odświeżaniem treści, co jest kluczowe dla aplikacji wymagających ciągłej aktualizacji danych. Dzięki temu jest idealnym wyborem dla startupów, które chcą szybko wprowadzić swoje produkty na rynek, jednocześnie nie rezygnując z jakości i funkcjonalności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Next.js, jego zaletach i wadach, zapraszam Cię do lektury naszego artykułu: “Next.js – co to za framework? Wady i zalety tego rozwiązania technologicznego”
Podsumowanie
Time to market to KPI, który chcemy by wynosił jak najmniejsze wartości. Przekłada się to na:
Zmniejszenie kosztów
Zwiększenie dochodu
Wyprzedzenie konkurencji
By to osiągnąć ważne jest określenie odpowiedniego zakresu MVP, tak by czas tworzenia aplikacji nie wykraczał poza 12 miesięcy. A co za tym idzie nie wydłużał nie potrzebnie time to market. Jest kilka sposobów do określenia zakresu MVP takich jak MoSCoW, impact-effort matrix.
Najważniejsze do zapamiętania jest to, że głównym celem dobrego MVP jest spełnianie potrzeb użytkowników, bez zbędnych funkcji rozpraszaczy. Generują one zbędne koszty, wydłużają time to market i zwiększają ryzyko całej inwestycji.
W trakcie określania zakresu MVP w iMakeable na pewno zadasz sobie pytanie czy aplikacja powinna być tworzona na technologii natywnej czy może cross-platformowej. O tym możesz dowiedzieć się więcej z artykułu “Aplikacje cross-platform i natywne - czym się różnią i które rozwiązanie wybrać?”. Jeśli nie masz pewności jak prawidłowo określić zakres swojego MVP lub wolałbyś zlecić to zadanie komuś innemu. Skontaktuj się z nami wiemy jak odpowiednio określić zakres MVP oraz możemy je dla Ciebie stworzyć.
Czym jest time to market?
Dlaczego time to market jest taki ważny?
Konsekwencje długiego time to market.
Dlaczego prawidłowo określony zakres MVP jest tak ważny?
Główna zaleta szybkiego wejścia na rynek
Wybór technologii dla szybkiego rozwoju – Dlaczego Next.js?
Podsumowanie
Michał to współzałożyciel i dyrektor operacyjny iMakeable. Z pasją podchodzi do optymalizacji procesów i analityki, stale szukając sposobów na ulepszanie działań operacyjnych firmy.