04 października 2022
•
11 min czytania
PWA vs Aplikacje Cross-platformowe - kiedy i dlaczego stworzyć PWA?
Podczas określania stacku technologicznego w projektcie aplikacji webowej i mobilnej możesz natrafić na pojęcie progresywnej aplikacji webowej. Na pierwszy rzut oka PWA oraz aplikacje mobilne są do siebie podobne, ale mają między sobą istotne różnice i w zależności od potrzeb może się okazać, że jedno rozwiązanie może być zdecydowanie lepsze od drugiego.
Przykładowo – mając już aplikację webową bardzo często możemy chcieć stworzyć jej mobilną wersję. Zazwyczaj pierwszą myślą w takich przypadkach jest stworzenie aplikacji mobilnej – cross-platformowej lub natywnej (które szerzej porównujemy w tym blogpoście). Nie jest to złe podejście, lecz nie zawsze najbardziej opłacalne.
Z tworzeniem aplikacji mobilnej w zależności od złożoności jej funkcjonalności wiążą się proporcjonalne koszty. PWA jest alternatywą umożliwiającą pokrycie rynku mobilnego niższym kosztem i w krótszym czasie. W tym artykule przybliżymy różnice pomiędzy progresywną aplikacją webową (PWA) a cross-platformową aplikacją mobilną…
Czym jest PWA (Progresywna aplikacja webowa)?
Progresywna aplikacja webowa jest aplikacją bardzo podobną do aplikacji mobilnej. Działa w trybie offline, potrafi wysyłać powiadomienia push i korzystać z wielu funkcji urządzenia użytkownika. W praktyce można powiedzieć, że PWA jest dostosowaną do urządzeń mobilnych stroną internetową z ukrytymi pewnymi elementami - jak na przykład oknem wyszukiwarki. Z tego powodu może być ona indeksowana w Google i znaleziona w przeglądarce internetowej.
Największą zaletą aplikacji typu PWA jest możliwość opracowania UX który sprawi, że użytkownicy będą mieli wrażenie korzystania z dedykowanej aplikacji mobilnej lub desktopowej. Instalacja PWA jest bardzo prosta – możemy stworzyć interaktywny pop-up, aby dodać aplikację do ekranu głównego. Przykład pop-upa z PWA w jednej z wykonanych przez nas aplikacji Warsaw Players.
PWA może działać w trybie offline wykorzystując Service Workera – technologii, dzięki której możemy umieścić w aplikacji PWA rozwiązania zarezerwowane dla natywnych aplikacji mobilnych. Dzięki PWA użytkownik może na przykład przed lotem samolotem pobrać aplikację i korzystać z niej nie posiadając połączenia z Internetem. W przypadku PWA Starbucksa możemy nawet zapisać swoje zamówienie i wysłać je po połączeniu z Internetem.
Wady i zalety PWA.
Strony typu PWA mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla Twojego biznesu, a zarazem nie trafioną inwestycją. Zależy to od wielu czynników i odpowiedź ta będzie inna w różnych przedsiębiorstwach. Dlatego przedstawię Ci wady i zalety PWA co pozwoli Ci lepiej ocenić to rozwiązanie.
Zalety PWA:
Szybkość: PWA ładują się błyskawicznie nawet przy słabym połączeniu internetowym.
Praca w trybie offline: Dzięki Service Workera strony PWA umożliwiają działanie bez dostępu do internetu.
Prosta instalacja i mały rozmiar: PWA instalują się ekspresowo i zajmują bardzo mało miejsca w pamięci urządzenia, na którym są instalowane. Dla przykładu PWA Starbucksa zajmuje tylko 233KB, gdzie dla porównania aplikacja mobilna Starbucks waży 104.3MB (stan na 08.2022).
Brak ograniczeń sklepów: Dzięki możliwości pobrania aplikacji z naszej strony internetowej nie musi ona przechodzić procesu weryfikacji przez Google Play czy App Store.
Niskie koszty: Stworzenie aplikacji PWA z reguły jest tańszym rozwiązaniem niż aplikacji natywnej lub cross-platformowej.
Spójność UX/UI: Aplikacje PWA zachowują ten sam wygląd na każdym urządzeniu stosunkowo niskim kosztem.
Wady PWA:
Ograniczona wydajność: PWA korzystają bardzo mocno z JavaScript, przez co mogą mieć problem osiągać podobną wydajność co standardowe aplikacje mobilne.
Niska świadomość użytkowników: Przez to, że PWA jest wciąż rozwijaną, bardzo młodą technologią wielu użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, dlatego trzeba pamiętać aby ich o tym informować.
Kosztowny rozwój bardziej zaawansowanych funkcji: Skomplikowana funkcjonalność może być problematyczna do implementacji i kosztowna.
Czym są aplikacje Cross-Platformowe?
Na pierwszy rzut oka PWA może wydawać się bardzo podobne do aplikacji Cross-platformowych.
Mobilne aplikacje cross-platformowe są budowane w technologiach takich jak React Native czy Flutter. Dzięki temu aplikacje cross-platformowe, w odróżnieniu do aplikacji natywnych, mogą działać na obu systemach operacyjnych (iOS, Android), nie wymagając przy tym tworzenia w zasadzie dwóch osobnych aplikacji na każdy z systemów - w odróżnieniu od technologii natywnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aplikacjach cross-platformowych oraz o tym, czym różnią się aplikacje cross-platformowe i natywne zapraszam Cię do naszego artykułu “Aplikacje cross-platform i natywne - czym się różnią i które rozwiązanie wybrać?” Pod warunkiem, że designerzy wezmą pod uwagę niektóre systemowe różnice pomiędzy iOSem czy Androidem. Aplikacje cross-platformowe zachowują spójność pod względem UX/UI designu. Tymi przykładowymi różnicami są rozmiar tap targetów czy różnice w strukturze wyświetlanych aplikacji.
(https://www.learnui.design/blog/ios-vs-android-app-ui-design-complete-guide.html)
Wady i zalety Cross-Platform
Zalety Cross-Platform:
Jeden kod na oba systemy: Poprzez wykorzystanie frameworków takich jak React Native wystarczy stworzyć jedną aplikacje, która działa na obu systemach (w technologii natywnej potrzeba dwóch osobnych aplikacji dla iOS i Androida).
Niski koszt tworzenia aplikacji i szybkie wejście na rynek: Przez to, że kod jest dzielony pomiędzy systemami możemy stworzyć aplikację na iOS i Android przy mniejszych kosztach niż w technologiach natywnych.
Spójność UX/UI: W technologiach cross-platformowych zachowanie spójności w designie jest zdecydowanie prostsze i tańsze niż w technologiach natywnych.
Lepsza wydajność oraz większa funkcjonalność: Aplikacje mobilne potrafią być dużo bardziej wydajne i oferować bardziej zaawansowane funkcje, których implementacja w PWA skutkowałaby zwiększeniem kosztów i utratą prędkości.
Wady Cross-Platform:
Większy koszt tworzenia niż PWA: Pomimo tego, że rozwiązanie cross-platformowe jest tańsze niż aplikacja natywna, będzie kosztować i wymagać zdecydowanie więcej pracy niż stworzenie PWA.
Koszty utrzymania: W porównaniu do PWA utrzymanie aplikacji mobilnej kosztuje i zajmuje więcej czasu. Jednym z powodów jest konieczność weryfikacji każdej z aktualizacji przez App Store.
Dlaczego rozważać pomiędzy PWA a Cross-Platform
W zależności od potrzeb Twojego biznesu, wybór pomiędzy aplikacją mobilną budowaną cross-platformowo a PWA będzie się różnił. W niektórych modelach biznesowych i rodzajach aplikacji, jak np… e-commerce, PWA sprawdza się świetnie i biorąc za przykład case study PWA Starbucksa, który oświadcza, że dzięki ich PWA odnotowali 50% wzrost użytkowników mobilnych. Może być to trudne do uwierzenia, lecz biorąc pod uwagę fakt, że z badań w 2016 roku wynika, że aż 49% użytkowników smartfonów nie pobiera ani jednej aplikacji w przeciągu miesiąca, może skłaniać do wykorzystania innych rozwiązań takich jak właśnie PWA.
Powodów tak niskich pobrań aplikacji może być wiele. Od dużych rozmiarów po konieczności tworzenia kont osobistych czy zbyt dużej ilości aplikacji mobilnych na rynku. PWA swoimi niskimi rozmiarami i błyskawiczną instalacją nie polegającą na wykorzystaniu App Store może zaradzać jednemu z tych problemów.
Kolejnymi powodami by rozważyć stworzenie PWA zamiast aplikacji mobilnej są czas i koszty. PWA z reguły jest tańszym rozwiązaniem i dużo szybciej trafi do użytkowników. Można wskazać wiele firm (jak na przykład Starbucks, X, Y), które już posiadały swoją aplikację mobilną lub webową i PWA zostało dodane do ich „portfolio”.
W młodych przedsiębiorstwach i start-upach często nie ma czasu ani pieniędzy, aby tworzyć aplikację webową, a następnie mobilną - ważne są trafne inwestycje, osiągnięcie założonych celów strategicznych i szybkie wejście na rynek. W takich przypadkach PWA może okazać się strzałem w dziesiątkę. W usługach typu SaaS wykorzystanie PWA zamiast dedykowanej aplikacji mobilnej powinno sprawdzić się równie dobrze niższym kosztem.
Określenie stacku technologicznego w aplikacjach typu SaaS nie jest jednak jedynym wyzwaniem – warto również skupić się chociażby na tym, jak design wpływa na zdobywanie nowych użytkowników aplikacji.
Przykłady aplikacji PWA, które osiągnęły sukces
Starbucks: Jak twierdzi sam Starbucks powstanie ich PWA zwiększyło zaangażowanie użytkowników mobilnych ich aplikacją dwukrotnie i przyniosło ogromne zyski stosunkowo niewielkim kosztem w porównaniu do standardowej aplikacji mobilnej.
Trivago: Nikt w podróży szukający noclegu nie może sobie pozwolić na aplikację, która przestaje działać po utracie połączenia z internetem, dlatego PWA sprawdza się świetnie. Jak podaje Trivago ich PWA zwiększyło konwersje o 97%, zaangażowanie użytkowników o 150% oraz użytkownicy tego PWA wrócili do niej co najmniej 2 razy w pierwszych dwóch tygodniach. Trivago - Building the Next Generation of the Mobile Web Uber: Jak wiele innych przedsiębiorstw Uber postanowił stworzyć swoje PWA aby zaradzić kilku wyzwaniom jakie sobie postawili. Przez to, że chcą dostarczać jak najbardziej dostępne rozwiązanie zdecydowali się zaradzić problemowi osób, które nie posiadają aplikacji mobilnej a w poważnej sytuacji potrzebują szybko skorzystać z takich usług jakie oferuje Uber.
PWA Ubera sprawdziło się świetnie i umożliwiło wielu ludziom skorzystać z ich usług pomimo nieposiadania aplikacji mobilnej.
Podsumowanie
PWA jak i cross-platform mogą zaoferować Twojemu biznesowi bardzo podobne funkcje i możliwości. W młodszych przedsiębiorstwach i startupach wybór PWA może okazać się lepszy ze względu na mniejsze koszty, co umożliwia w bardzo tani i szybki sposób sprawdzić Twój pomysł na aplikację. Jeśli Twój produkt potrzebuje dedykowanej aplikacji mobilnej z bardziej zaawansowanymi funkcjami i pokryć cały rynek mobilny iOS oraz Androida podejście cross-platformowe może bardziej pasować do Twojego biznesu. W większości przypadków może się okazać, że w Twoim projekcie na potrzeby MVP zdecydowanie wystarczy tylko PWA.
Wady i zalety PWA.
Zalety PWA:
Wady PWA:
Wady i zalety Cross-Platform
Dlaczego rozważać pomiędzy PWA a Cross-Platform
Przykłady aplikacji PWA, które osiągnęły sukces
Podsumowanie
Michał to współzałożyciel i dyrektor operacyjny iMakeable. Z pasją podchodzi do optymalizacji procesów i analityki, stale szukając sposobów na ulepszanie działań operacyjnych firmy.