SPIS TREŚCI

    Na czym polega zwinne projektowanie produktów?

    Projekty IT, szczególnie te realizowane dla dużych, rozwiniętych technologicznie firm, stanowią wieloetapowe przedsięwzięcie wymagające profesjonalnego wsparcia specjalistów z różnych dziedzin. Stworzenie nowego oprogramowania, które będzie w najwyższym stopniu zorientowane na indywidualne potrzeby i wymagania klienta, to niejednokrotnie bardzo skomplikowany proces. Cykl życia oprogramowania zamyka się w kilku kluczowych etapach, a każdy z nich wymaga odpowiedniego zaangażowania. Współczesne projekty IT coraz częściej ewoluują w trakcie ich realizacji. To sprawia, że nowoczesne podejście do programowania powinno tworzyć sprzyjające warunki do zwinnego projektowania produktów cyfrowych i sprawnego adaptowania ich do dynamicznie zmieniającego się środowiska. Poniżej wyjaśniamy, na czym to polega.

    Zwinne projektowanie produktów, czyli jakie?

    Coraz więcej firm działających w trudnej, poddającej się ciągłym przeobrażeniom branży IT zaczyna dostrzegać potrzebę dostosowywania swoich usług do potrzeb klientów. Wymagania tych ostatnich stale rosną. Wzrasta również zapotrzebowanie poszczególnych przedsiębiorstw na profesjonalne zaplecze technologiczne. Rozwój Internetu i technologii sprawia, że wsparcia wysokiej klasy specjalistów IT potrzebuje właściwie każdy biznes, jeśli chce utrzymać swoją konkurencyjność na rynku, dotrzymując kroku zmianom, które są nieodzownym elementem tej branży.

    Właściwe zrozumienie potrzeb klienta to pierwszy i właściwie najważniejszy punkt w procesie projektowania produktu cyfrowego. Wymagania i cele biznesowe kontrahentów to sprawy, na które w iMakeable kładziemy największy nacisk. Naszą naczelną wartością jest bowiem pozostawianie klienta po zakończonej współpracy z pełną satysfakcją ze stworzonego produktu. Dlatego na początku każdego projektu oferujemy naszym kontrahentom kompleksowe doradztwo IT, skupiając się na wszystkich aspektach ważnych z perspektywy klienta: bez względu na to, czy dotyczą one tworzenia kodu, projektowania graficznego czy poszczególnych funkcjonalności.

    Programując produkty cyfrowe, pracujemy w metodyce Agile. To coraz powszechniejszy model zwinnego projektowania innowacyjnych rozwiązań IT, który pozwala na wprowadzanie zmian na każdym etapie projektu. Oznacza to, że jeśli w trakcie realizacji danego przedsięwzięcia, klient np. nagle zdecyduje o potrzebie dodania jeszcze jednej funkcjonalności, nie będziemy mieć z tym żadnego problemu. Agile odrzuca koncept ściśle ustalonego planu działania, dzięki czemu pozwala na sprawną adaptację do pojawiających się zmian. To z kolei gwarantuje pełne dostosowanie tworzonych rozwiązań do indywidualnych wymagań każdego klienta, a także szybkie reagowanie na zmiany rynkowe w celu lepszego dopasowania usług do potrzeb branży.

    Jak wygląda cykl życia oprogramowania?

    Za cykl życia oprogramowania uznaje się wszystkie kolejne etapy jego funkcjonowania: od początkowej fazy koncepcyjnej, przez implementację, rozwijanie i utrzymywanie, aż do momentu, w których dane rozwiązanie cyfrowe przestaje być dostępne do użytku. Ten skomplikowany, rozłożony w czasie proces można sprowadzić do trzech kluczowych faz projektowych:

    • planowanie;
    • programowanie;
    • dostarczenie.

    Planowanie

    Na planowanie składa się przede wszystkim analiza biznesowa i tworzenie architektury. Współpraca z iMakeable rozpoczyna się zawsze od szczegółowego omówienia potrzeb klienta, na którego podstawie przygotowujemy kompleksową specyfikację danego projektu. W tej początkowej fazie skupiamy się przede wszystkim na dokładnym ustaleniu wszelkich niezbędnych funkcjonalności i wyglądu wersji MVP projektowanego rozwiązania. Podczas wstępnej rozmowy z klientem zawsze dokładnie omawiamy poszczególne etapy prac, przygotowując przejrzysty harmonogram kolejnych działań. Ustalamy również budżet projektu, a do jego estymacji podchodzimy z dużą precyzją po to, by uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości. Dzięki temu nasi klienci otrzymują jasne warunki współpracy i dokładnie wiedzą, czego mogą się spodziewać.

    Skonsultuj swój pomysł na produkt MVP

    Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    W następnym kroku koncentrujemy się na zaplanowaniu architektury danego produktu cyfrowego i przedstawieniu poglądowych makiet interfejsu, ukazujących zarys designu graficznego oraz funkcjonalnego. W iMakeable pracujemy w wielu technologiach, dlatego jesteśmy w stanie z sukcesem realizować naprawdę różnorodne projekty. Innowacyjne narzędzia i platformy to coś, co skutecznie wykorzystujemy w naszej codziennej pracy. Na etapie planowania dokładnie omawiamy zasadność wykorzystania danej technologii, pokazując jej zalety i możliwości. Bez problemu dostosowujemy się także do wymagań klientów, dlatego jeśli dotychczas wykorzystywałeś do swoich projektów konkretne środowisko, możesz mieć pewność, że nasi specjaliści sprostają temu wyzwaniu.

    Programowanie

    Znając potrzeby i wymagania klienta, można przejść do procesu programowania. W iMakeable pracujemy w modelu iteracyjnym, który pozwala nam na efektywniejsze wykonywanie kolejnych zadań. Przechodząc do właściwych prac programistycznych, tworzymy dokładny backlog produktu. Ustalamy również terminy cyklicznych spotkań, podczas których prezentujemy klientom rezultaty dotychczasowych prac. Dostarczanie kolejnych funkcjonalności w formie niewielkich iteracji uwalnia nas od ryzyka popełnienia błędów i konieczności wprowadzania czasochłonnych poprawek. Dzięki takiemu sposobowi współpracy mamy stały kontakt z klientem, który ma swobodny wgląd w poszczególne fazy projektu i może na bieżąco weryfikować ich efekty.

    Dostarczanie

    Narzędziem umożliwiającym sprawne wdrożenie zaprojektowanego produktu cyfrowego jest np. Amazon Web Services (AWS). W iMakeable wykorzystujemy go niemal w każdym projekcie, ponieważ gwarantuje on duże bezpieczeństwo i szybki rozwój oprogramowania. Jakość procesu tworzenia produktu cyfrowego to dla nas bardzo istotna kwestia. Z tego powodu stworzone przez nas rozwiązania są każdorazowo poddawane testom jednostkowym i integracyjnym poszczególnych funkcjonalności. Wszystko w trosce o to, by dostarczyć klientowi gotowy, w pełni działający produkt. Chcąc wyeliminować błędy, które mogły pojawić się na którymś z etapów programowania, warto je dokładnie przetestować z użyciem innowacyjnych technologii takich jak Cypress czy Mocha. Dotyczy to szczególnie dużych projektów z wieloma funkcjonalnościami. Odpowiednio przetestowany produkt gwarantuje skuteczną i bezproblemową implementację.

    Tworząc dany produkt cyfrowy, mamy na uwadze przyszły rozwój biznesu klienta. Z tego powodu programowane przez iMakeable rozwiązania są łatwoskalowalne. Dbamy zarówno o ich efektywne utrzymanie, jak i zapewniamy możliwość dalszego rozwijania i dostosowywania do ewoluujących potrzeb biznesowych klientów.

    Kategorie
    Najnowsze posty
    Tagi

    Stwórzmy razem nowy projekt!

    Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

    Omówmy szczegóły Twojego projektu!

    Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *