3 min czytania

Jakie korzyści daje body leasing na rynku usług IT?

Maks Konarski - iMakeable CEO

Maksymilian Konarski

26 stycznia 2022

blog image placeholder
background

Współczesny biznes wykorzystuje innowacyjne technologie na niespotykaną dotychczas skalę. Globalny zasięg Internetu i rosnąca powszechność nowoczesnych rozwiązań cyfrowych decydują o tym, że sukcesywnie wzrasta również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT. Znalezienie i zatrudnienie odpowiednich ekspertów z tej branży okazuje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla rozpoczynających swoją działalność startupów, ale często także dla dużych korporacji o pewnej pozycji na rynku i dużym budżecie na HR. Odpowiedzią na tę kłopotliwą sytuację są usługi takie jak body leasing. Co kryje się pod tym pojęciem i jakie korzyści może przynieść dla biznesu? O tym przeczytasz w poniższym artykule.


Body leasing – sprawdź, czy to usługa dla Ciebie!

Body leasing polega na okresowym wynajmie specjalistów IT o zdywersyfikowanych kompetencjach z różnych obszarów wytwarzania oprogramowania. Z tej formy outsourcingu usług IT korzystają w szczególności firmy, które potrzebują pracownika o sprecyzowanych umiejętnościach i doświadczeniu tylko na określony czas lub jedynie do realizacji konkretnego projektu. To doskonały sposób nie tylko na usprawnienie zarządzania projektami, ale również na znaczne obniżenie kosztów wdrożenia. Zyskująca popularność usługa body leasingu jest dedykowana przedsiębiorcom, którzy:


dysponują niewystarczającą liczbą wewnętrznych specjalistów i potrzebują wzmocnić swój zespół projektowy o konkretne kompetencje;

posiadają niezbędny know-how do efektywnego prowadzenia projektów IT, ale potrzebują wsparcia pracowników o ściśle określonych kompetencjach, które potrafią precyzyjnie zdefiniować, tworząc profil kandydata;

chcą zredukować czas i koszty procesu projektowego;

chcą natychmiast rozpocząć pracę nad projektem.

Jakie korzyści może przynieść body leasing dla biznesu?

Skorzystanie z usług doświadczonego software house’u, który oferuje leasing własnych pracowników, ułatwia i przyśpiesza realizację projektu IT. Poniżej przygotowaliśmy listę kilku najważniejszych korzyści, jakie daje ten model współpracy.


Redukcja czasu i kosztów

Czas i pieniądze to z pewnością jedne z najsilniejszych argumentów, którymi kieruje się większość przedsiębiorców wynajmujących zewnętrznych specjalistów. Body leasing pozwala bowiem oszczędzić zasoby, jakie należałoby przeznaczyć na stworzenie nowego stanowiska w firmie, co zawsze wiąże się z całym łańcuchem czasochłonnych działań, które generują dodatkowe koszty. Standardowy proces rekrutacyjny w branży IT składa się zwykle z trzech etapów, rozciągających się w czasie na okres nie krótszy niż dwa tygodnie, a to stanowi już spory zastój, na który nie mogą pozwolić sobie firmy, chcące szybko rozpocząć pracę nad projektem. Body leasing natomiast nie uwzględnia złożonej rekrutacji: firmy oferujące tę usługę posiadają odpowiednie zasoby i dostęp do specjalistów z różnych dziedzin. Pracodawca z kolei nie musi brać pod uwagę długoterminowej współpracy, dzięki czemu decyzja o wynajmie pracowników jest dużo prostsza. Co więcej, firma nie ponosi również kosztów związanych z przeszkoleniem nowego członka zespołu. To dodatkowa korzyść, ponieważ proces wdrażania specjalisty w nowe technologie i narzędzia mógłby opóźnić realizację projektu, narażając tym samym właścicieli korporacji na straty finansowe.


Kolejne koszty, których dzięki temu rozwiązaniu firmy mogą sprytnie uniknąć, to te związane z utrzymaniem pracownika etatowego, obsługą księgową, administracyjną i kadrową, a także inwestycją w sprzęt, niezbędne licencje czy powierzchnię biurową. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że niektórzy specjaliści wykonują swoją pracę dość nieregularnie, przez co nie są niezbędni w organizacji na co dzień – wówczas zatrudnianie pracownika pełnoetatowego mijałoby się z celem. Dotyczyć to może np. ekspertów GUI. W przypadku body leasingu można natomiast liczyć na elastyczny model współpracy w trybie Time&Material, gdzie rozliczenie następuje na podstawie faktycznie przepracowanego czasu oraz wartości wykorzystywanych narzędzi.


Możliwość szybkiego rozpoczęcia prac

Masz w swojej organizacji dział IT, ale do realizacji projektu brakuje Ci konkretnego pracownika o wąskiej specjalizacji i znajomości ściśle określonych technologii? W tym przypadku body leasing również okazuje się skutecznym rozwiązaniem. Pamiętaj, że zewnętrzny specjalista wniesie dodatkową wartość do Twojego zespołu w postaci niezbędnych umiejętności i doświadczenia, ale również może wzbogacić go o świeże spojrzenie, które wyznaczy nowe kierunki rozwoju dla Twojej organizacji. Aby cały proces przebiegł naprawdę sprawnie, warto przy tym zadbać o możliwie najprecyzyjniej zdefiniowany profil pożądanego kandydata. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której firmy wskazują zbyt wysokie oczekiwania w stosunku do faktycznych wymagań i potrzeb danego projektu, co nieuchronnie wygeneruje dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty.


Masz wątpliwości, czy body leasing to usługa dla Ciebie? A może obawiasz się, że oddelegowanie części prac zewnętrznemu podmiotowi pozbawi Cię kontroli nad projektem? Nie musisz się tym przejmować, ponieważ w iMakeable stawiamy na transparentność podejmowanych przez nas działań i dobrą komunikację z naszymi Klientami. Dzięki dużemu doświadczeniu w realizacji różnorodnych projektów jesteśmy w stanie zaproponować Ci rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.

Udostępnij ten artykuł

Powiązane artykuły

Laptop z logiem SaaS

Dlaczego warto skupić się na self-service design w aplikacjach SaaS (software as a service)?

Poznaj, jak self-service design może zmniejszyć koszty, zwiększyć konwersję i usprawnić onboarding użytkowników w aplikacjach SaaS. Sprawdź, jak zastosować te strategie w swoim biznesie!

Oskar Szymkowiak

14 lipca 2022

Logotyp AWS

AWS w 2023: Dlaczego dominuje w świecie usług chmurowych?

AWS to lider w chmurze, oferujący elastyczne i skalowalne rozwiązania. Odkryj, jak wspiera transformację cyfrową firm.

Oskar Szymkowiak

27 listopada 2023

Trójkąt z literami MVP na każdym z rogów.

Jak powstaje MVP (Minimum Viable Product)?

Zastanawiasz się, jak skutecznie zweryfikować swój pomysł na innowacyjny produkt cyfrowy? Dowiedz się, dlaczego warto rozpocząć od stworzenia MVP i jak profesjonalny konsulting IT może pomóc w tym procesie. Sprawdź, jak osiągnąć sukces na rynku dzięki wczesnej walidacji pomysłu!

Maks Konarski - iMakeable CEO

Maksymilian Konarski

02 lutego 2022

iMakeable sp. z o. o.

iMakeable sp. z o. o.

50-413 Wrocław, Polska

NIP 8992909610

KRS 0000929222

REGON 520284897

Imakeable Logo

© 2025 iMakeable | All Rights Reserved