SPIS TREŚCI

  Jak powstaje MVP (Minimum Viable Product)?

  Masz przemyślany pomysł na innowacyjny produkt cyfrowy, z którym wiążesz duże nadzieje? Wydaje Ci się, że Twój projekt wprost zrewolucjonizuje rynek IT? Wdrożenie takiej idei w życie bez jej uprzedniej weryfikacji wśród potencjalnych klientów jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Aby zapobiec stracie pieniędzy, czasu i energii pracowników, na którą z pewnością nie może pozwolić sobie żaden poważny przedsiębiorca, warto rozpocząć działania od stworzenia Minimum Viable Product (MVP). To szybki i z założenia tani sposób walidacji pomysłu, który pozwoli zaprezentować projekt szerszej publiczności i tym samym precyzyjniej ocenić rentowność samej inicjatywy. Jak powstaje MVP i dlaczego możesz potrzebować do tego profesjonalnego konsultingu IT? Sprawdź, w jaki sposób to rozwiązanie może wesprzeć rozwój Twojego biznesu.

  Wersja MVP produktu – najważniejsze informacje

  Terminem MVP określa się podstawową, uruchamialną wersję produktu we wczesnej fazie jego rozwoju. Powinna ona zatem obsługiwać minimalne, ale niezbędne funkcje, które są najważniejsze z perspektywy potencjalnych użytkowników. Ideę tworzenia wersji MVP stanowi bowiem zgromadzenie maksymalnej ilości potwierdzonych informacji o produkcie od zakładanej grupy docelowej przy jednoczesnych ograniczonych nakładach finansowych i wysiłku programistów. Rozwiązanie to pozwala ponadto zweryfikować uwidaczniające się tendencje rynkowe w rzeczywistości i precyzyjniej oszacować potencjał projektu.

  Należy jednak pamiętać, że MVP produktu nie powinna odbiegać swoim standardem od jakości finalnej – aby spotkać się z zainteresowaniem potencjalnych użytkowników, wciąż musi oferować realne korzyści i rozwiązywać ich problemy. Wysoka jakość projektowanych rozwiązań to kwestia, o którą w iMakeable dbamy ze szczególną troską. Wiemy bowiem, że przekazanie użytkownikom podstawowej wersji produktu, skupiającej się na maksymalnie kilku kluczowych funkcjonalnościach i poddawanie jej dalszym iteracjom okazuje się zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż jej ciągłe udoskonalanie wyłącznie na bazie niezweryfikowanych założeń biznesowych.

  Konsulting IT – strategiczne planowanie projektów

  Stworzenie nowego produktu cyfrowego lub aktualizacja jego obecnej wersji stanowi złożony i czasochłonny proces, który częstokroć wymaga konsultacji z doświadczonym project managerem, który dobierze metodykę tworzenia projektu i zespołem programistów zdonym wybrać odpowiednie technologie. Dotyczy to również wersji MVP – o czym warto pamiętać w procesie jej tworzenia?

  1.png

  Badanie rynku

  Dokładne badanie rynku to pierwszy krok w procesie tworzenia wersji MVP produktu. Product market fit, czyli dopasowanie oferowanego rozwiązania do potrzeb rynku, to bowiem jeden z najważniejszych czynników przesądzających o sukcesie lub porażce całego przedsięwzięcia. Badanie rynku pozwala uniknąć sytuacji, w której okaże się, że jest on już przesycony podobnymi produktami, które być może są pod pewnymi względami nawet lepsze od Twojej propozycji. Z tego powodu na początku prac warto dokładnie przyjrzeć się konkurencji: przeanalizować jej strategię, sprawdzić opinie użytkowników i na ich podstawie wysnuć wnioski dla swojego biznesu. W tym miejscu trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami, m.in.:

  • jaką wartość dodaną oferuje Twój produkt w porównaniu do konkurencji?
  • czym możesz wyróżnić się na jej tle?
  • jakie unikatowe korzyści oferujesz potencjalnym użytkownikom?
  • jaki problem ma rozwiązywać tworzony przez Ciebie produkt?

  Efektywna praca nad zaprojektowaniem gotowego, w pełni działającego produktu powinna bowiem integrować opinie i sugestie wczesnych użytkowników.

  Nie wiesz jak przeprowadzić badania rynku albo potrzebujesz kogoś do pomocy? Skontaktuj się z nami.

  Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  Priorytetyzacja funkcji MVP

  Dobra organizacja projektu to podstawa skutecznej pracy, dlatego na początkowym etapie przedsięwzięcia należy ustalić priorytety jego poszczególnych faz. Aby trafnie określić istotność funkcji i wybrać te, które są faktycznie kluczowe, warto skupić się na potrzebach i wymaganiach grupy docelowej. W iMakeable oferujemy profesjonalny konsulting IT. Zdefiniujemy funkcjonalności i podstawowe cechy Twojego produktu, bez których cały projekt traci na swej unikalności. Następnie zaplanujemy pozostałe funkcje, które nie wymagają natychmiastowego zaimplementowania, ale które chciałbyś dodać do produktu podczas kolejnych iteracji. Ustalenie priorytetów i uporządkowanie funkcjonalności w backlogu produktu zapewni dobrą organizację dalszych działań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technikach priorytetyzacji funkcji MVP oraz jak prawidłowo określić zakres funkcjonalności. Przeczytaj ten artykuł.

  Uruchomienie MVP

  Jedną z zalet MVP jest możliwość wczesnego wejścia na rynek i osiągnięcia dzięki temu przewagi konkurencyjnej. Po udostępnieniu podstawowej wersji produktu wczesnym użytkownikom należy jednak skrupulatnie go testować, monitorując reakcje potencjalnych nabywców. To świetna okazja do zebrania wartościowego feedbacku, który pozwoli na jego dalsze udoskonalanie i opracowanie optymalnej wersji produktu.

  Zasada BML: buduj, mierz, ucz się

  Należy pamiętać, że MVP nigdy nie stanowi ostatecznej wersji produktu (nawet gdy spotka się z aprobatą wczesnych nabywców). Doświadczenia użytkowników i ich opinie to cenna wiedza, którą warto zainwestować w dalszy etap rozwoju projektu: serię iteracji nad zestawem funkcji, wdrażanie potrzebnych zmian czy nawet ewolucję niektórych pomysłów. Dopiero dzięki temu można stworzyć produkt, który będzie w pełni odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom klientów.

  Warto zwrócić uwagę na fakt, że MVP produktu często służy jako proof of concept, pozwalający na skuteczne zabranie niezbędnego finansowania. Dobrze zaprojektowana wersja podstawowa produktu daje bowiem możliwość wczesnego pozyskania inwestorów. Jako iMakeable pomożemy Ci stworzyć efektowną wersję MVP Twojego produktu, która dowiedzie, że Twój pomysł nie jest tylko niejasno sprecyzowaną wizją, ale ma realne szanse na powodzenia i generowanie znacznych zysków finansowych.

  Kategorie
  Najnowsze posty
  Tagi

  Stwórzmy razem nowy projekt!

  Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

  Omówmy szczegóły Twojego projektu!

  Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *