5 min czytania

Jak powstaje MVP (Minimum Viable Product)?

maks placeholder

Maksymilian Konarski

02 lutego 2022

Trójkąt z literami MVP na każdym z rogów.
background

Masz przemyślany pomysł na innowacyjny produkt cyfrowy, z którym wiążesz duże nadzieje? Wydaje Ci się, że Twój projekt wprost zrewolucjonizuje rynek IT? Wdrożenie takiej idei w życie bez jej uprzedniej weryfikacji wśród potencjalnych klientów jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Aby zapobiec stracie pieniędzy, czasu i energii pracowników, na którą z pewnością nie może pozwolić sobie żaden poważny przedsiębiorca, warto rozpocząć działania od stworzenia Minimum Viable Product (MVP). To szybki i z założenia tani sposób walidacji pomysłu, który pozwoli zaprezentować projekt szerszej publiczności i tym samym precyzyjniej ocenić rentowność samej inicjatywy. Jak powstaje MVP i dlaczego możesz potrzebować do tego profesjonalnego konsultingu IT? Sprawdź, w jaki sposób to rozwiązanie może wesprzeć rozwój Twojego biznesu.


Wersja MVP produktu – najważniejsze informacje

Terminem MVP określa się podstawową, uruchamialną wersję produktu we wczesnej fazie jego rozwoju. Powinna ona zatem obsługiwać minimalne, ale niezbędne funkcje, które są najważniejsze z perspektywy potencjalnych użytkowników. Ideę tworzenia wersji MVP stanowi bowiem zgromadzenie maksymalnej ilości potwierdzonych informacji o produkcie od zakładanej grupy docelowej przy jednoczesnych ograniczonych nakładach finansowych i wysiłku programistów. Rozwiązanie to pozwala ponadto zweryfikować uwidaczniające się tendencje rynkowe w rzeczywistości i precyzyjniej oszacować potencjał projektu.


Należy jednak pamiętać, że MVP produktu nie powinna odbiegać swoim standardem od jakości finalnej – aby spotkać się z zainteresowaniem potencjalnych użytkowników, wciąż musi oferować realne korzyści i rozwiązywać ich problemy. Wysoka jakość projektowanych rozwiązań to kwestia, o którą w iMakeable dbamy ze szczególną troską. Wiemy bowiem, że przekazanie użytkownikom podstawowej wersji produktu, skupiającej się na maksymalnie kilku kluczowych funkcjonalnościach i poddawanie jej dalszym iteracjom okazuje się zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż jej ciągłe udoskonalanie wyłącznie na bazie niezweryfikowanych założeń biznesowych.


Konsulting IT – strategiczne planowanie projektów

Stworzenie nowego produktu cyfrowego lub aktualizacja jego obecnej wersji stanowi złożony i czasochłonny proces, który częstokroć wymaga konsultacji z doświadczonym project managerem, który dobierze metodykę tworzenia projektu i zespołem programistów zdonym wybrać odpowiednie technologie. Dotyczy to również wersji MVP – o czym warto pamiętać w procesie jej tworzenia?

Badanie rynku

Dokładne badanie rynku to pierwszy krok w procesie tworzenia wersji MVP produktu. Product market fit, czyli dopasowanie oferowanego rozwiązania do potrzeb rynku, to bowiem jeden z najważniejszych czynników przesądzających o sukcesie lub porażce całego przedsięwzięcia. Badanie rynku pozwala uniknąć sytuacji, w której okaże się, że jest on już przesycony podobnymi produktami, które być może są pod pewnymi względami nawet lepsze od Twojej propozycji. Z tego powodu na początku prac warto dokładnie przyjrzeć się konkurencji: przeanalizować jej strategię, sprawdzić opinie użytkowników i na ich podstawie wysnuć wnioski dla swojego biznesu. W tym miejscu trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami, m.in.:


  • jaką wartość dodaną oferuje Twój produkt w porównaniu do konkurencji?
  • czym możesz wyróżnić się na jej tle?
  • jakie unikatowe korzyści oferujesz potencjalnym użytkownikom?
  • jaki problem ma rozwiązywać tworzony przez Ciebie produkt?
  • Efektywna praca nad zaprojektowaniem gotowego, w pełni działającego produktu powinna bowiem integrować opinie i sugestie wczesnych użytkowników.

Priorytetyzacja funkcji MVP

Dobra organizacja projektu to podstawa skutecznej pracy, dlatego na początkowym etapie przedsięwzięcia należy ustalić priorytety jego poszczególnych faz. Aby trafnie określić istotność funkcji i wybrać te, które są faktycznie kluczowe, warto skupić się na potrzebach i wymaganiach grupy docelowej. W iMakeable oferujemy profesjonalny konsulting IT. Zdefiniujemy funkcjonalności i podstawowe cechy Twojego produktu, bez których cały projekt traci na swej unikalności. Następnie zaplanujemy pozostałe funkcje, które nie wymagają natychmiastowego zaimplementowania, ale które chciałbyś dodać do produktu podczas kolejnych iteracji. Ustalenie priorytetów i uporządkowanie funkcjonalności w backlogu produktu zapewni dobrą organizację dalszych działań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technikach priorytetyzacji funkcji MVP oraz jak prawidłowo określić zakres funkcjonalności. Przeczytaj ten artykuł.


Uruchomienie MVP

Jedną z zalet MVP jest możliwość wczesnego wejścia na rynek i osiągnięcia dzięki temu przewagi konkurencyjnej. Po udostępnieniu podstawowej wersji produktu wczesnym użytkownikom należy jednak skrupulatnie go testować, monitorując reakcje potencjalnych nabywców. To świetna okazja do zebrania wartościowego feedbacku, który pozwoli na jego dalsze udoskonalanie i opracowanie optymalnej wersji produktu.


Zasada BML: buduj, mierz, ucz się

Należy pamiętać, że MVP nigdy nie stanowi ostatecznej wersji produktu (nawet gdy spotka się z aprobatą wczesnych nabywców). Doświadczenia użytkowników i ich opinie to cenna wiedza, którą warto zainwestować w dalszy etap rozwoju projektu: serię iteracji nad zestawem funkcji, wdrażanie potrzebnych zmian czy nawet ewolucję niektórych pomysłów. Dopiero dzięki temu można stworzyć produkt, który będzie w pełni odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom klientów.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że MVP produktu często służy jako proof of concept, pozwalający na skuteczne zabranie niezbędnego finansowania. Dobrze zaprojektowana wersja podstawowa produktu daje bowiem możliwość wczesnego pozyskania inwestorów. Jako iMakeable pomożemy Ci stworzyć efektowną wersję MVP Twojego produktu, która dowiedzie, że Twój pomysł nie jest tylko niejasno sprecyzowaną wizją, ale ma realne szanse na powodzenia i generowanie znacznych zysków finansowych.



Udostępnij ten artykuł

Powiązane artykuły

blog image placeholder

Bezpieczeństwo Aplikacji Mobilnych: Wskazówki dla Founderów

Dowiedz się, dlaczego bezpieczeństwo aplikacji mobilnych jest kluczowe dla sukcesu Twojego biznesu i jak je skutecznie zabezpieczyć.

Telefon z mockupami w środku i wyszczególnionym kolorem zielonym

Jak dobierać kolory do interfejsu użytkownika - kolory w IT?

Odkryj, jak kolory wpływają na decyzje konsumentów i zaufanie do marki. Sprawdź, jak psychologia barw może zwiększyć skuteczność Twojej strony internetowej, aplikacji webowej lub mobilnej!

Kornelia Bekasiak

16 marca 2022

Loga technologii wchodzących w skład Stacku MERN - MongoDB,Express.js React.js i Node.js

Czym jest stack MERN? Wprowadzenie do popularnego stacku technologicznego

Odkryj, jak Stack MERN łączy MongoDB, Express.js, React i Node.js, tworząc potężne narzędzie do budowy nowoczesnych aplikacji webowych.

maks placeholder

Maksymilian Konarski

11 grudnia 2023

iMakeable sp. z o. o.

iMakeable sp. z o. o.

50-413 Wrocław, Polska

NIP 8992909610

KRS 0000929222

REGON 520284897

Imakeable Logo

© 2024 iMakeable | All Rights Reserved