Istnieje wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania firmy, która zrealizuje Twój projekt. Opinie, poprzedni klienci i [stack technologiczny](/technologie/) to tylko kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę. Wiele klientów spoza branży nie zastanawia się nad zarządzaniem ich projektem. Oczywiście, doświadczenie pracowników i koszty realizacji są ważne, ale nie da się pominąć metodyki pracy danej firmy. Ma ona nie tylko wpływ na wewnętrzną pracę, ale także na Twoją relację z zespołem i możliwość wprowadzania zmian w aplikacji.
## Odpowiednia metodyka prowadzenia projektu IT
Waterfall i Agile są dwoma całkowicie różnymi metodykami prowadzenia projektu. Mają wiele różniących je elementów o których trzeba pamiętać. Waterfall wydaje się z pozoru prostszy i bardziej atrakcyjny – projekty Waterfallowe są uporządkowane, zorganizowane i względnie proste w prowadzeniu. Każda faza projektu jest wykonywana w kolejnych krokach. Agile jest całkowicie po drugiej stronie osi – sprawia wrażenie nieposkładanego, chaotycznego i ciężkiego w kontroli. Ma jednak kilka zalet, które są niezmiernie przydatne w projektach IT.
## Waterfall w firmach IT
Bardziej ścisły, mniej elastyczny Waterfall zakłada podzielenie projektu na mniejsze kawałki. Liniowość Waterfalla wymaga, aby każdy etap następował po zakończeniu poprzedniego w określonej kolejności. Daje to przejrzystość w prowadzeniu projektu, ale z drugiej strony – w ten sposób ograniczamy sobie możliwość wprowadzania zmian w poprzednio zrealizowanych etapach. Poślizgnięcie się we wcześniejszych fazach projektu lub zmiana założeń może okazać się kosztowna w realizacji, ponieważ cały zespół projektowy będzie musiał wstrzymać pracę i powrócić do poprzedniej fazy lub zacząć całkowicie od początku. Mając na uwadze charakter projektów IT, w których często okazuje się, że w trakcie trwania projektu zachodzi wiele zmian, Waterfall wcale nie jest tak rewelacyjnym wyborem.
Ma jednak on swoje dobre strony. Linearność i prostota nie wymaga znacznego doświadczenia project managera – w zasadzie projekt zarządza się sam. Mogą na tym zyskać także programiści – każde zadanie jest w jasny sposób określone i posiada swoją dokumentację. Ilość wymaganych roboczogodzin do realizacji projektu i wszystkie funkcjonalności są precyzyjnie określone – nie ma tutaj miejsca na żadne niespodzianki.
## Metodyka Agile w tworzeniu oprogramowania
W dzisiejszych czasach większość firm decyduje się na Agile. Na pierwszy rzut oka ta metodyka wydaje się być całkowicie chaotyczna i niemożliwa do kontrolowania. Z tego kontrolowanego chaosu wynika jednak wiele dobrego dla projektów IT. Agile odrzuca koncepcję ściśle określonego planu wdrożenia podzielonego na kolejne etapy, co pozwala na łatwą adaptacją do zmian, gdy jest taka konieczność. Większa elastyczność w porównaniu do Waterfalla jest istotna, ale Agile ma też swoje ograniczenia. W małych projektach w zasadzie sprowadza się tylko do utrudnienia w ich realizacji.
```contact-form
```
## Agile może być droższy i wymagać więcej czasu
Project manager prowadzący projekt w Agile musi wiedzieć, na co uważać, aby nie zboczyć z torów i spowodować opóźnień w realizacji projektu. Jeśli Klient nie jest zdecydowany na to, co ma się zawrzeć w zrealizowanym projekcie, może się okazać, że wymagane jest jeszcze kilka iteracji.
Agile jest obecnie najchętniej wybieraną metodyką z wielu względów. Firmy świadczące [usługi IT](/uslugi-it/) z chęcią wybierają takie sposoby prowadzenia projektów, żeby móc się szybko dostosować do wymagań Klientów. Są oni również na bieżąco informowani o tym, co dzieje się w ich projekcie i mogą zasugerować konieczne zmiany. To samo tyczy się testerów. Zamiast czekać, aż programiści skończą swoje zadania, mogą na bieżąco sprawdzać jakość ich pracy i zgłaszać wątpliwości. Zakładając, że zespół ma doświadczenie, Agile ma więcej zalet w porównaniu do Waterfall niż wad. Dzieląc projekt na kilkutygodniowe sprinty obejmujące cały zespół można na bieżąco prezentować rezultaty pracy Klientowi i uzyskać jego opinię i uwagi.
## Która metodyka jest najlepsza?
Zgrany, doświadczony zespół nie powinien mieć problemu z każdą z nich. Waterfall jest zdecydowanie prostszy – łatwiej jest wprost określić wymagania i zaplanować projekt, ale może powodować trudności, gdy okaże się, że konieczne są zmiany. Większość współczesnych projektów często zmienia swoje założenia podczas realizacji, przez co Agile zdaje się być idealnym rozwiązaniem. Oczywiście wybór metodyki nie jest zawsze trywialny i należy wziąć pod uwagę wiele czynników.
MVP Product Development - od pomysłu po testowanie produktu, roadmapa w MVP.
Odkryj, jak roadmapa MVP pomaga przeprowadzić projekt od pomysłu do testowania produktu. Dowiedz się, jak ustalić cele, grupę docelową, funkcje, harmonogram i budżet, aby skutecznie rozwijać swoje MVP. Zobacz, dlaczego roadmapa jest kluczowa dla sukcesu startupu i jak unikać typowych błędów na etapie pre-seed.
Michał Kłak
13 stycznia 2023
Dlaczego warto skupić się na self-service design w aplikacjach SaaS (software as a service)?
Poznaj, jak self-service design może zmniejszyć koszty, zwiększyć konwersję i usprawnić onboarding użytkowników w aplikacjach SaaS. Sprawdź, jak zastosować te strategie w swoim biznesie!
Oskar Szymkowiak
14 lipca 2022
Aplikacje cross-platform i natywne - czym się różnią i które rozwiązanie wybrać?
Dowiedz się, kiedy wybrać technologie natywne, a kiedy cross-platformowe. Poznaj różnice między tymi podejściami i odkryj, które rozwiązanie najlepiej pasuje do Twojego projektu aplikacji mobilnej.
Oskar Szymkowiak
12 sierpnia 2022