SPIS TREŚCI

    Czym jest Design i dlaczego jest tak istotny?

    Design – to takie dziwne słowo, prawda?

    Co dokładnie oznacza? Dlaczego ciągle o nim wspominamy, gdy rozmawiamy o Twoim projekcie? Szczerze mówiąc, ciężko jest to wytłumaczyć. Według słownika Cambridge design określa się jako rysunek, układ rysunków lub sposób, w jaki coś jest zaplanowane i zrobione.

    Podzieliłabym to na dwie kategorie. Pierwsza – rozwiązywanie problemów: często design pozwala na znalezienie rozwiązania. Przychodząc do nas z projektem, który ciężko się sprzedaje, naszą pierwszą sugestią będzie przeprojektowanie interfejsu użytkownika. Dzięki temu będziemy mogli lepiej dotrzeć do potencjalnych klientów. Dobrymi przykładami może być design samochodu, mebli lub UX. To, jak coś działa, jest istotniejsze od tego, jak to wygląda.

    Z drugiej strony, pewnie widziałeś już kilka paskudnych aplikacji i stwierdziłeś, że nie wydasz na nie żadnych pieniędzy. Drugą kategorią projektowania jest określenie, w jaki sposób można zaprezentować produkt z najkorzystniejszej strony. Jako przykłady można podać plakaty, obrazy, rysunki i inne. Design, moim zdaniem, jest równowagą między użytecznością i pięknem. Nikt nie potrzebuje aplikacji, z której nie da się korzystać, albo strony, która nie ma żadnej zawartości.

    W iMakeable zawsze skupiamy się na zaprojektowaniu dobrze wyglądających i łatwych w użyciu interfejsów aplikacji mobilnych i webowych. User Experience i design interfejsu są kluczowymi elementami każdego projektu i zawsze kładziemy na nie nacisk. Oczywiście, może paść pytanie: “Skoro działa, to po co to ruszać?” Pozwól, że pokażę Ci odpowiedź na kilku przykładach.

    Jak design wpływa na nasze codzienne życie?

    Prawdopodobnie codziennie jeździsz samochodem. Jest to czynność, nad którą zazwyczaj się nie zastanawiasz – uruchamiasz silnik, zmieniasz biegi i skręcasz, gdy jest taka potrzeba. Po prostu to robisz. Widziałeś też pewnie tysiące znaków drogowych w swoim życiu. Mniej więcej wyglądają tak, prawda?

    Klasyczne znaki drogowe Zdjęcie z Wyborcza.pl

    Teraz wyobraź sobie, że prowadzisz samochód, jak na codzień. Nic specjalnego. Słuchasz radia myśląc o tym, co zjesz dziś na obiad. Nagle Twoim oczom ukazuje się taki znak:

    Przykład czcionek nie użytych w znakach drogowych

    Założę się, że nie zdążyłbyś go przeczytać wystarczająco szybko, aby podjąć decyzję o zmianie trasy. Przy okazji będziesz też podirytowany tym, że ktoś nie przemyślał tego, że masz dosłownie kilka sekund na przeczytanie takiego znaku.

    Idźmy dalej. Jakiś czas temu szpital w Sieradzu zmienił swoje logo. Wydaje się być trafione, ponieważ odczyty EKG czyta się z prawej do lewej – jednak większość ludzi o tym nie wie. Pojawiło się dużo przerażonych osób, które myślały, że w zasadzie logo szpitala przedstawia śmierć. Kto poszedłby do takiej placówki z własnej woli?

    Jakie jest znaczenie UX Designu?

    Przejdźmy do najistotniejszej kwestii: Designu UX/UI. Mam jeszcze dla Ciebie kilka przykładów:

    Usuwanie wiadomości

    Zacznijmy od usuwania wiadomości na WhatsAppie i Facebooku. Jeśli chcemy usunąć jakąś wiadomość, to oznacza to, że nie chcesz, aby druga osoba ją zauważyła. Mimo wszystko, usunięta wiadomość w tych aplikacjach jest zastępowana komunikatem. A Ty musisz zazwyczaj wytłumaczyć, że zrobiłeś literówkę..

    Głośne dźwięki

    Netflix jest świetnym serwisem dla kinomaniaków. Jednak czy odtwarzanie głośnego trailera filmu z miejsca pozwala na zrelaksowanie się przy ulubionym serialu? W szczególności w nocy, gdy nie możesz zasnąć lub Twoi inni domownicy są w pokoju obok, a rano czeka Cię pogawędka o hałasie.

    Długie rozwijane listy

    System zamówień Ryanairu jest kolejnym przykładem. Prawdopodobnie widziałeś ten skrajnie nieintuicyjny interfejs, który jest dostosowany do firmy, a nie do jej klientów. Za każdym razem, gdy chcesz kupić bilety, musisz co chwilę przeskakiwać z jednej opcji do drugiej.

    Bardzo długie rozwijane listy mogą być koszmarem. Żyjąc w Polsce zazwyczaj znajdujemy się w połowie takich list – wiem, że łatwo się je tworzy, ale szukanie po raz kolejny swojego kraju na takiej liście jest uciążliwe. Czemu nie skorzystać z geolokalizacji, aby zaproponować użytkownikowi państwo jego pochodzenia?

    Niepotrzebne funkcjonalności

    Wymogi dotyczące haseł też mogą być uciążliwe. Wszyscy wiemy, że najsilniejsze hasła to takie z kombinacjami wielkich i małych liter z cyframi i znakami specjalnymi, ale czy naprawdę potrzebujemy bardzo bezpiecznego hasła do strony z memami? Prawdopodobnie nie.

    Czatboty są świetnym rozwiązaniem dla firm, które umożliwia bycie w kontakcie z ich klientami. Czy kiedykolwiek chciałeś jakiegoś użyć, ale był zaprojektowany tak, że nie udało się nic przez to uzyskać? Pewnie niejednokrotnie.

    Moim ulubionym przykładem jest wyciskarka do soków Juicero: urządzenie, które wymagało stałego połączenia WiFi i aplikacji na telefon. Aby zrobić szklankę soku, trzeba było uruchomić aplikację. Nie muszę chyba dodawać, że firma zamknęła projekt w 2017.

    Wyciskarka do soków firmy Juicero Zdjęcie z Digital Initiative

    Czy w Twojej aplikacji znajdziemy niepotrzebne funkcjonalności? Skontaktuj się z nami i sprawdźmy jak możemy Ci pomóc.

    Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    Czy istnieje dobry design?

    Oczywiście! Brytyjskie gniazdka elektryczne powinne być pierwsze na liście. Są montowane wewnątrz ścian, przez co ciężko jest porazić się prądem.

    Dyspenser do taśmy klejącej – prawdopodobnie zdarzyło Ci się mieć trudności ze znalezieniem końcówki taśmy.

    Środki do prania z zakrętkami, które są jednocześnie miarką. Genialny w swojej prostocie pomysł. Jedyne, czego wymagał do realizacji to kreska wewnątrz, która wskazuje odpowiednią ilość detergentu.

    Co z przykładami dobrego UX Designu?

    Duolingo jest świątynią dobrego User Experience. Po pierwszym wejściu na stronę jedyne, co trzeba zrobić, to odpowiedzieć na trzy proste pytania, a dopiero potem pokazuje nam się opcja płatnej subskrypcji. Większość innych stron od razu szczuje swoich użytkowników płatnościami zanim zaczną korzystać ze strony, co jest złą praktyką w kontekście UX.

    Warto też wspomnieć o Mailchimp. Aplikacja używa swojej maskotki w lepszy sposób, niż robił to Microsoft z Clippym – uciążliwym spinaczem z Office Assistant. Wyskakuje dość rzadko udzielając podpowiedzi użytkownikowi, co czyni korzystanie z aplikacji bardziej ludzkim.

    Wolt i Uber Eats mają sprytną taktykę składania zamówień. Gdy wchodzisz w którąś z restauracji, z której zamawiałeś jedzenie, na samej górze podawane są propozycje bazując na Twoich poprzednich zamówieniach.

    Google Store. Działa bardzo szybko, bo Google dołożyło starań, aby użytkownicy spędzili więcej czasu w sklepie i finalnie coś kupili.

    Habitica jest aplikacją pomagającą z zarządzaniem czasem. Zamiast tworzyć kolejną nudną aplikację opartą na blokach, gamifikują całe doświadczenie w kreatywny sposób. Dzięki takim rzeczom jak poziomy i nagrody użytkownicy chętniej korzystają z aplikacji.

    Co to oznacza dla mnie?

    Głównie dwie rzeczy.

    Po pierwsze, powinieneś już zauważyć, że żyjemy w zaprojektowanym świecie. Począwszy od kierunku drzwi, kończąc na aplikacjach, z których korzystamy, wszystko było przez kogoś przemyślane i zaprojektowane. Nie chodzi tylko o ładne obrazki – my, designerzy, pomagamy Ci rozwiązywać problemy.

    Gdy sugerujemy w iMakeable uwzględnienie w projekcie zarówno programistów, jak i designera, chcemy mieć pewność, że otrzymasz właściwe rozwiązanie. Nasz zespół UX/UI zaprojektuje dla Ciebie aplikację, która będzie się wyróżniać i “po prostu działać”, co przełoży się na dobre recenzje – i co za tym idzie, zwrot kosztów.

    Jak dokładnie to działa? Przedstawię kilka faktów:

    Twoja aplikacja musi mieć dobry, przemyślany design, żeby przyciągnąć klientów. Nie chodzi tylko o posiadanie strony internetowej, ale również o to, jak działa i wygląda. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz, w jaki sposób design wpływa na Twoje życie i dlaczego jest tak istotny.

    Kategorie
    Najnowsze posty
    Tagi
    Anna Ludwin

    Autor

    Anna Ludwin

    Anna jest naszym UX/UI Designerem i pracuje z naszymi klientami nad ślicznymi i funkcjonalnymi aplikacjami. Fot. Daniel Bienias

    Stwórzmy razem nowy projekt!

    Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

    Omówmy szczegóły Twojego projektu!

    Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *