SPIS TREŚCI

    WordPress czy strona „na miarę” – 8 argumentów przeciwko WordPressowi

    Jeśli jesteś na naszej stronie – na pewno słyszałeś o WordPressie.

    WordPress jest najpopularniejszym CMSem (content management system) w dzisiejszym Internecie – według w3techs.com ponad 64.5% stron (450 milionów!) korzystających z CMS opiera się na WordPressie. To około 40% wszystkich stron Internetowych z ponad 58000 pluginami, 8000 motywami i niezliczonymi firmami, które korzystają z WordPressa lub zajmują się tylko tworzeniem stron na WordPressie.

    Z drugiej strony, jeśli przyjrzymy się najpopularniejszym stronom w Internecie, procentowy udział WordPressa drastycznie maleje. Wiemy przez to, że największe firmy na Świecie niechętnie korzystają z tego „świetnego” rozwiązania. Według ankiety StackOverflow z 2020 roku, WordPress jest platformą, przy której najmniej chętnie pracują developerzy – i może coś w tym być.

    Poniżej wymieniamy 8 argumentów, dlaczego warto rozważyć inne rozwiązanie technologiczne niż WordPress i dlaczego własne rozwiązanie technologiczne może być dla Ciebie lepsze:

    1. Tworzenie dopasowanej strony

    Na pierwszy rzut oka, WordPress może być w pełni zmieniany i istnieje mnóstwo szablonów, z których można skorzystać. Jeśli jednak chciałbyś zmienić wygląd niektórych komponentów lub dodać nową funkcjonalnośc na stronie szybko się okazuje, że nie jest to takie proste i przyjemne. Jakakolwiek zmiana wyglądu czy komponentów strony opartej na WordPressie, czy dodanie nowych funkcjonalności wiąże się z dużą ilością pracy. Jeśli potrzebujemy uruchomić relatywnie prostą stronę internetową z własnymi animacjami, elementami czy funkcjonalnościami, zdecydowanie sprawniej, szybciej i lepiej będzie skorzystać z własnych rozwiązań technologicznych. WordPress nie zawsze pozwala na bezproblemową zmianę niektórych elementów strony. Strona Twojej firmy jest Twoją wizytówką i powinna wyglądać tak dobrze, jak to tylko możliwe – i wymaga to wiele pracy z WordPressem.

    2. "Darmowe" narzędzie do tworzenia stron

    WordPress nie jest całkowicie darmowy, o czym warto wiedzieć przed oparciem swojej strony na tym CMS. Szablony, z których chcielibyśmy skorzystać są często relatywnie drogie w porównaniu do własnych projektów oraz nie są w stu procentach dopasowane do potrzeb i wymagają dodatkowych prac. Ponadto, zazwyczaj często okazuje się, że szablony zawierają różne błędy w kodzie – co jest istotne pod kątem SEO i poprawności działania strony. Dodajmy do tego wiele „freemium” pluginów do każdej funkcjonalności, jaką chcemy mieć na stronie – na przykład obsługa wielu języków, automatyczne backupy, zaawansowane formularze kontaktowe lub analityka strony – i nagle się okazuje, że nasza strona zaczyna być droga w utrzymaniu.

    3. Łatwość użytkowania

    Pełne dopasowanie WordPressa wymaga przynajmniej odrobiny znajomości CSS, HTML i PHP. Większość funkcjonalności, pomimo istnienia gotowych wtyczek, wymaga konfiguracji i ostylowania w taki sposób, jak chcemy – co nie równa się z prostą instalacją i uruchomieniem wtyczki na stronie. Może się także okazać, że nie znajdziemy wtyczki, która będzie w stu procentach odpowiadać potrzebom – na przykład nie będzie możliwości zmiany kolorystyki czy dodania funkcjonalności pokroju checkboxów w danym formularzu.

    Programiści nienawidzą WordPressa Według StackOverflow, WordPress jest platformą, nad którą 67% programistów nie chce więcej pracować

    4. Wtyczki

    Na pierwszy rzut oka wtyczki takie jak Elementor, formularze kontaktowe czy kalendarze, wydają się być świetnym rozwiązaniem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że znacznie spowalniają one stronę internetową i mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do bardzo wolno ładujących się stron (>10 sekund) – co nie jest mile widziane przez roboty indeksujące wyszukiwarek. Ponadto, część pluginów nie jest ze sobą w pełni kompatybilna – i może na przykład okazać się, że przy niepozornej aktualizacji wtyczki spowoduje ona awarię strony.

    WordPress pozwala tylko na podstawową optymalizację pod kątem SEO. Pełna optymalizacja strony opartej na WP wymaga pomocy doświadczonej osoby – i nawet jeśli poprawnie dokonamy optymalizacji, będzie ona gorsza niż w przypadku customowej aplikacji/strony internetowej w praktycznie każdym przypadku.

    Popularność WordPressa w rankingu stron internetowych

    6. Bezpieczeństwo

    Czy to dobrze, że WordPress jest tak popularny?

    Nie do końca.

    WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS w Internecie i stanowi doskonały cel dla hackerów i spambotów. Jeśli pewnego dnia okaże się, że w silniku WordPressa istnieje błąd pozwalający na dostęp administratora osobom trzecim, może się okazać, że osoba niepowołana otrzymała dostęp do danych użytkowników lub do modyfikacji treści zawartych na stronie. Trzeba mieć też na uwadze, że zainstalowane na stronie wtyczki (jak na przykład formularze kontaktowe) mogą również posłużyć do ataku na stronę internetową – a niektóre z nich nie są często aktualizowane i nie są weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. WordPress jest środowiskiem Open Source i nie posiada żadnego zespołu dbającego o bezpieczeństwo stosowanych rozwiązań.

    Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników swojej strony internetowej? Skontaktuj się z nami.

    Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    7. Prędkość działania serwisu

    Nawet po optymalizacji WordPress posiada w swojej strukturze wiele niepotrzebnych plików, korzysta z ciężkich wtyczek i wolnych baz danych – które w rezultacie wpływają na prędkość działania strony. Prędkość ładowania jest jednym z najważniejszych czynników przy optymalizacji strony pod kątem SEO. Warto tutaj rozważyć wdrożenie single page application (SPA) zamiast WordPressa, jeśli nie jest planowane częste zmienianie zawartości strony. Skalowanie strony opartej na WordPressie też nie jest prostym zadaniem i zdecydowanie bardziej optymalnym rozwiązaniem jest tutaj stworzenie własnego rozwiązania.

    8. Wymaga ciągłego nadzoru

    Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo użytkowników jak i samej strony, należy ciągle sprawdzać stan techniczny WordPressa. Aktualizacje CMS jak i wtyczek są publikowane kilka razy w roku. Może się okazać, że aktualizacja wygeneruje konflikty między wtyczkami lub CMS i spowoduje awarię strony. Wykorzystanie własnego rozwiązania jest zdecydowanie stabilniejszą opcją wymagającą mniejszego nakładu pracy w przyszłości.

    Podsumowując, WordPress może być dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz szybko stworzyć prostą stronę Internetową bez żadnych zaawansowanych funkcjonalności. Jeśli jednak potrzebujesz dopasować stronę do swoich potrzeb, warto rozważyć skalowalne, „szyte na miarę” rozwiązania technologiczne, które w rezultacie mogą okazać się tańsze.

    Kategorie
    Najnowsze posty
    Tagi

    Stwórzmy razem nowy projekt!

    Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

    Omówmy szczegóły Twojego projektu!

    Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *