SPIS TREŚCI

    PWA czy aplikacja mobilna – czy Twój biznes faktycznie potrzebuje dedykowanej aplikacji mobilnej?

    W wielu przypadkach aplikacje mobilne mogą stanowić istotne wsparcie dla Twojego biznesu, oferując klientom dodatkowe źródło informacji i możliwość kontaktu z Twoją firmą. Istnieje dużo świetnych aplikacji mobilnych, które pozwalają użytkownikom korzystać z różnych usług w każdej chwili i z każdego miejsca na Ziemi – dobrym przykładem jest tutaj Facebook, Instagram czy LinkedIn. W przypadku platform eCommerce, warto wspomnieć tutaj o Zalando i Amazon. Wielu z naszych klientów zastanawia się, czy warto tworzyć dedykowaną aplikację mobilną dla ich biznesów – i w znacznej części przypadków nigdy nie słyszeli o Progresywnych Aplikacjach Webowych (PWA – Progressive Web Application).

    Czym są Progresywne Aplikacje Webowe?

    PWA jest technologią, w której pisząc kod aplikacji webowej można ją wyrenderować zarówno na urządzenia desktopowe, jak i mobilne (telefony czy tablety). Użytkownik aplikacji może pobrać ją bezpośrednio ze swojej przeglądarki na komputer czy urządzenie mobilne. Pod kątem SEO, Google chętniej indeksuje wyżej strony posiadające PWA. Funkcjonalności, które często nasi klienci chcą wdrożyć w swoich projektach, są proste do zaimplementowania – jak na przykład powiadomienia, integracje z kamerą czy mikrofonem.

    Dlaczego warto stworzyć PWA dla Twojego biznesu?

    Łatwość implementacji

    PWA, w porównaniu do dedykowanych aplikacji na iOS czy Android, można stworzyć zdecydowanie szybciej z większą swobodą. Stworzenie natywnej aplikacji mobilnej praktycznie zawsze wiąże się z udostępnieniem jej w Apple App Store czy Google Play Store, co wiąże się z konkretnymi wymaganiami wobec przygotowanej aplikacji. W przypadku PWA nie ma konieczności umieszczania aplikacji w żadnym ze sklepów – użytkownicy mogą ją pobrać bezpośrednio z przeglądarki na telefonie, a następnie korzystać z niej, jakby była aplikacją mobilną!

    Mniejsze koszty

    W dzisiejszych czasach aplikacje mobilne tworzy się w technologiach takich jak React Native, Swift, Kotlin czy Flutter. Konieczna jest tutaj praca przynajmniej kilku programistów, którzy specjalizują się w tworzeniu kodu w tych konkretnych technologiach. Mając to na uwadze, może okazać się, że koszt wdrożenia Twojego projektu będzie znacząco większy, jeśli zdecydujesz się na stworzenie dedykowanej aplikacji mobilnej. PWA jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu pod warunkiem, że Twoja aplikacja jest tworzona w React.js lub innym frameworku JavaScripta i nie jest konieczna szczególna integracja tworzonej aplikacji z urządzeniem użytkownika. W ten sposób można obniżyć koszty projektu i przeznaczyć dodatkowe środki na funkcjonalności aplikacji webowej zamiast na stworzenie aplikacji mobilnej i jej testy.

    PWA instaluje się w bardzo prosty sposób bezpośrednio z przeglądarki urządzenia mobilnego PWA w prosty sposób można zainstalować bezpośrednio z przeglądarki urządzenia mobilnego. Często tworzy się je jako dodatek do dedykowanej aplikacji mobilnej.

    Wygląda jak mobilna!

    Większość Twoich potencjalnych klientów nawet nie zauważy, że korzysta z PWA. Progresywne Aplikacje Webowe są responsywne, szybkie, mogą być używane bez aktywnego połączenia z Internetem i dobrze integrować się z urządzeniem – przykładowo mogą korzystać z powiadomień push, aby bezpośrednio zwrócić się do użytkownika. Można też je bardzo łatwo zainstalować – bezpośrednio z przeglądarki, bez umieszczania ich w sklepach!

    Skonsultuj swój pomysł na PWA

    Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    Wady PWA

    Główną wadą PWA jest ograniczona możliwość integracji z urządzeniami mobilnymi. W większości przypadków i tak nie jest to znaczące ograniczenie – w wielu projektach nie ma potrzeby uzyskiwać dostępu do książki adresowej czy danych zapisanych na telefonie, lub stricte mobilnych funkcji danych urządzeń. W przypadku platform eCommerce czy aplikacji biznesowych nie będzie miało to większego znaczenia.

    PWA jak powinien wyglądać plik manifest.json

    Porównanie PWA i aplikacji mobilnych

    PWA

    • Wygląda jak aplikacja mobilna i często jest tak postrzegana przez użytkowników
    • Nie ma potrzeby tworzenia dedykowanej aplikacji spełniającej wymogi Google Play Store i Apple App Store
    • Najlepsza możliwa integracja dzięki nowoczesnym standardom technologicznym
    • Mniejsze koszty implementacji poprzez wdrożenie aplikacji z jednym kodem źródłowym
    • Przycisk "Dodaj do ekranu głównego" - działa bezpośrednio w przeglądarce telefonu lub tabletu
    • Mniejsze wymagania sprzętowe
    • Może działać w pełni offline

    Aplikacje mobilne

    • Dedykowana aplikacja mobilna, której nie można wdrożyć jako aplikację webową
    • Osobny kod dla Androida i iOS
    • Świetna integracja i UX z urządzeniem i sprzętem
    • Wyższe koszty implementacji poprzez konieczność stworzenia osobnych aplikacji na każdą platformę
    • Wymaga więcej zasobów urządzenia mobilnego
    • Większe zużycie Internetu mobilnego

    Kiedy warto stworzyć PWA?

    PWA mogą być doskonałym rozwiązaniem jeśli potrzebujesz w pełni responsywnej, szybkiej i uniwersalnej platformy do komunikacji z klientami. W większości projektów nie jest wymagana głęboka integracja z urządzeniem, jak na przykład książką kontaktów, ustawieniami telefonu czy innymi natywnymi aplikacjami. W takich przypadkach warto przeznaczyć budżet na aplikację mobilną na dodatkowe funkcjonalności aplikacji webowej, z których będą korzystali klienci.

    Kategorie
    Najnowsze posty
    Tagi

    Stwórzmy razem nowy projekt!

    Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

    Omówmy szczegóły Twojego projektu!

    Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *