SPIS TREŚCI
Jakie są różnice między aplikacją webową a stroną internetową?
Reprezentatywne strony internetowe czy intuicyjne, proste w obsłudze aplikacje webowe to narzędzia, które dziś powinna posiadać właściwie każda dobrze prosperująca firma. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym możliwe jest bowiem efektywne wykonywanie codziennych zadań i skuteczne osiąganie kolejnych celów biznesowych. Potrzebujesz stworzyć zaawansowany produkt cyfrowy dla swojej organizacji, ale nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować? Zastanawiasz się, co jest lepsze: aplikacja webowa czy strona internetowa? W tym artykule poznasz najważniejsze różnice między tymi platformami.
Czym jest aplikacja webowa?
Aplikacje webowe to wszelkiego rodzaju serwisy internetowe i duże strony www, które działają w przeglądarce, nie wymagając konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze użytkownika. Posiadają zwykle stronę frontendową, odpowiedzialną za wizualizację danych i przesyłanie ich do serwera, oraz stronę backendową, która odpowiada za logikę biznesową i przetwarzanie danych po stronie serwera.
Aplikacje webowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na dużej interaktywności produktu cyfrowego. Jeśli celem jest np. zbudowanie platformy społecznościowej, umożliwiającej integrację z rozszerzeniami takimi jak dostęp do aparatu czy lokalizacji urządzenia, która będzie jednocześnie dostępna z poziomu przeglądarki, aplikacja webowa sprawdzi się doskonale. Najpopularniejszymi przykładami tego typu rozwiązań są bowiem platformy takie jak Facebook, Instagram czy popularne narzędzia Google.
Dlaczego aplikacje webowe dają więcej możliwości niż standardowe witryny internetowe?
Stworzenie produktu, który będzie wysoce interaktywny, a przy tym mobile friendly, to wyzwanie, wobec którego standardowa strona internetowa może okazać się niewystarczająca. Tradycyjne witryny www mają bowiem znacznie ograniczone możliwości w zakresie optymalizacji na urządzenia mobilne. Natomiast w przypadku aplikacji webowej dzięki responvise web design jesteśmy w stanie stworzyć produkt, który będzie działał zarówno na desktopie, tablecie, jak i smartfonie. Jako pozostałe zalety aplikacji tego rodzaju warto wymienić:
- brak konieczności wykonywania aktualizacji – obowiązek ten leży po stronie właściciela aplikacji, użytkownicy nie otrzymują powiadomień o dostępnych aktualizacjach, nie muszą pobierać rozszerzeń ani niczego instalować;
- bezpieczeństwo danych – jeśli urządzenie, z którego korzystasz, ulegnie awarii, dane zapisane w aplikacji są bezpieczne, ponieważ znajdują się na zewnętrznych serwerach;
- uniwersalność w zakresie systemów operacyjnych – jedna aplikacja webowa może działać pod każdym systemem (np. Windows czy MacOS).
Skonsultuj swój pomysł na aplikację webową.
Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności
Strona internetowa vs aplikacja webowa – jakie są najważniejsze różnice?
Funkcjonalności
Standardowe strony www pełnią przede wszystkim rolę informacyjną i reprezentacyjną. Oznacza to tym samym, że po ich wczytaniu użytkownik może zwykle jedynie przeczytać ich zawartość, obejrzeć zamieszczone grafiki czy video. Nie ma jednak możliwości wykonać żadnych działań (rzecz jasna, poza przejściem na kolejne podstrony). Aplikacje webowe mają zaś charakter interaktywny i pozwalają na wprowadzanie przez użytkownika danych, które są następnie przetwarzane po stronie aplikacji i zwracane odbiorcy. Platformy te dostarczają zatem konkretną funkcjonalność i udostępniają bardziej zaawansowany interfejs, w ramach którego użytkownik ma więcej opcji interakcji z wyświetlaną treścią.
Wykorzystywane technologie
Strony internetowe zbudowane są najczęściej na statycznych plikach HTML, czyli języku znaczników, opisujących strukturę witryny (obecnie powszechnie wykorzystuje się HTML5). Oprócz tego wykorzystują też style CSS, będące kaskadowymi arkuszami, opisującymi to, w jaki sposób mają być prezentowane znaczniki wykorzystywane w HTML, oraz język JavaScript, który umożliwia m.in. tworzenie zaawansowanych efektów wizualnych. To sprawia, że mogą one rozszerzać funkcjonalność strony i stawać się nieco bardziej dynamiczne, ale wciąż nie równają się pełnowymiarowej aplikacji webowej.
Natomiast aplikacje webowe wymagają dodatkowo zaawansowanej warstwy backendowej, zbudowanej najczęściej przy użyciu języka PHP czy Node.js, czyli środowiska umożliwiającego uruchomienie kodu JavaScript po stronie serwera. W naszej codziennej pracy równie często wykorzystujemy środowisko Python ze świetnymi frameworkami m.in. Django czy Pyramid, którego używamy szczególnie do tworzenia stabilnych aplikacji webowych i projektów o skomplikowanej logice biznesowej. Z kolei warstwa frontendowa tego rodzaju aplikacji może być napisana w czystym JavaScript lub (coraz częściej) za pomocą popularnych frameworków. W iMakeable nasi frontend developerzy projektują najczęściej w technologiach takich jak React.js czy Angular2+, jednak nigdy nie ograniczamy się do kilku wybranych technologii. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi o różnorodnych umiejętnościach potrafimy dostosować się do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Jeśli dotychczas wykorzystywałeś w swoich projektach inne środowisko – bez obaw, z pewnością nasi specjaliści sprostają Twoim wymaganiom.
Skalowalność
Jedną ze znaczących wad stron internetowych są ograniczone możliwości w zakresie jej kreatywnego rozwinięcia i dostosowywania do zwiększających się wymagań rynkowych. Aplikacje webowe pozwalają utrzymać większą konkurencyjność, dzięki temu, że są stosunkowo łatwo skalowalne. Projektując aplikacje w iMakeable, zawsze mamy na uwadze to, aby mogły być w prosty sposób rozwijane przez naszych Klientów. Wiemy, jak ważna jest możliwość sprawnego wprowadzania zmian, dlatego z nami bez problemu wzbogacisz aplikację o dodatkowe funkcjonalności lub zmodyfikujesz obecne.