SPIS TREŚCI

    Jakie są najczęściej stosowane technologie w projektowaniu aplikacji iOS?

    Aplikacje iOS to sposób na skuteczne wykorzystanie potencjału platformy mobilnej, z której korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Globalny zasięg tego systemu sprawia tym samym, że obecnie iOS plasuje się na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Aplikacje działające w oparcie o tę platformę zdobywają coraz szersze uznanie zarówno wśród konsumentów sektora B2C, jak i właścicieli rozmaitych firm, którzy upatrują w tym rozwiązaniu szansy na efektywne osiąganie zamierzonych celów biznesowych. Jak wygląda tworzenie aplikacji na iOS? Jakie technologie są wykorzystywane w procesie ich projektowania?

    Tworzenie aplikacji na iOS – stosowane technologie

    Pewną zaletą iOS, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście projektowania aplikacji mobilnych działających na tym systemie, jest z pewnością krótszy proces programowania, a także mniej czasochłonna faza testów. Dzieje się tak, ponieważ system iOS odznacza się zamkniętym ekosystemem, wykorzystującym ograniczoną liczbę urządzeń, pochodzących wyłącznie od producenta Apple. Wśród nich można wymienić produkty takie jak iPhone’y, iPady, Apple Watch czy Apple TV.

    Tworząc architekturę aplikacji na iOS, zwykle korzysta się z szeroko implementowanego wzorca projektowego zwanego MVC, czyli ang. model-view-controller pattern. Specyfika tej architektury polega na podziale aplikacji na trzy, osobne części: UI, dane oraz kody. W iMakeable cenimy to rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na zdecydowanie łatwiejsze i efektywniejsze rozwijanie aplikacji w przyszłości. Co więcej, podział na poszczególne warstwy decyduje również o tym, że architektura całego systemu jest lepiej uporządkowana. Odseparowanie od siebie każdej logicznej części aplikacji sprawia ponadto, że zmiana w jednym miejscu nie powoduje jednocześnie konieczności wprowadzania modyfikacji także w pozostałych obszarach systemu. Jest to zatem rozwiązanie, które znacznie przyśpiesza pracę programistów i skraca czas projektowania aplikacji.

    Wybór technologii do stworzenia aplikacji mobilnej na iOS jest uzależniony przede wszystkim od jej przeznaczenia i celu, jaki ma spełniać. Kwestie te szczegółowo omawiamy już w początkowej fazie projektu, na etapie jego specyfikacji. Wówczas ustalamy również docelowe urządzenie, na które ma zostać napisane oprogramowanie. Decyzja ta pociąga za sobą konieczność użycia konkretnych platform i narzędzi. W iMakeable projektujemy aplikacje mobilne na iPhone’y i Apple Watch w szeroko uznanych w branży IT technologiach takich jak Swift czy React Native.

    Skonsultuj swój pomysł na aplikację iOS.

    Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

    Swift

    Z technologii Swift korzystamy w sytuacji, gdy nasi Klienci chcą stworzyć w pełni natywne rozwiązanie, dedykowane konkretnej platformie. To obiektowy język programowania typu open-source, opracowany przez Apple do kompleksowej obsługi ich systemów operacyjnych. Swift umożliwia zatem tworzenie natywnych aplikacji iOS, a także macOS, watchOS, tvOS czy iPadOS. Technologia ta postrzegana jest jako nowoczesny zastępca nieco przestarzałego Objective-C. Podczas jej tworzenia wzorowano się na prostocie języków Python czy Ruby.

    Nasi programiści często wykorzystują tę technologię w realizowanych projektach, ponieważ odznacza się ona stosunkowo prostą i intuicyjną strukturą kodu oraz szybkością gwarantowaną przez LLVM (ang. low lewel virtual machine), czyli bardzo wydajną technologię do kompilowania programów. Swift daje również dużą elastyczność w zakresie typów, ponieważ może zwracać wiele typów wartości jednocześnie, co nie jest możliwe w takich językach jak Java czy C++. Kiedy dodamy do tego duży poziom bezpieczeństwa i automatyczne zarządzanie pamięcią, nikogo nie powinna dziwić popularność tej technologii, którą stosuje się najczęściej do pisania aplikacji wymagających większych obciążeń i zasobów po stronie urządzenia. Jeśli zatem masz pomysł na innowacyjny produkt cyfrowy na iOS o wysokim poziomie skomplikowania, możesz mieć pewność, że w iMakeable z sukcesem zrealizujemy również to przedsięwzięcie.

    React Native

    React Native to z kolei framework typu cross-platform, bazujący na języku JavaScript. W iMakeable proponujemy tę technologię Klientom, którzy chcą stworzyć dedykowany soft dla kilku platform jednocześnie. React Native umożliwia zatem napisanie nowoczesnej aplikacji mobilnej, działającej zarówno w systemie iOS, jak i na Androidzie (który wciąż przoduje na rynku usług IT). Wówczas programista pisze jeden kod, który jest tłumaczony na natywny kod obsługiwany przez daną platformę, a ten jest następnie kompilowany do właściwej aplikacji. Cały proces jest możliwy dzięki wykorzystaniu tzw. mostów, które łączą i tłumaczą elementy napisane w JavaScript z elementami natywnymi. Część JavaScript odpowiada przy tym za logikę biznesową aplikacji iOS, jej funkcjonalność oraz wygląd interfejsu. Część natywna i główny wątek są natomiast odpowiedzialne za poprawne wyświetlanie i bezpośrednią obsługę akcji wykonywanych przez użytkowników.

    W kwestii kompilacji kodu na natywne języki oprogramowania pomocna okazuje się też funkcja hot reloading, za sprawą której wprowadzane zmiany są widoczne niemal bezpośrednio po ich zaaplikowaniu. Dzięki temu programista zamiast dwóch osobnych kodów tworzy tylko jeden, a to w zauważalny sposób przekłada się na większą oszczędność czasu i pieniędzy (zarówno w kwestii tworzenia aplikacji iOS, jak i jej późniejszego utrzymania). Ponadto wykorzystanie jednego kodu dla wielu systemów znacznie przyśpiesza proces developmentu. Oprócz tego React Native ma za sobą dużą community, co również okazuje się ważnym aspektem podczas wyboru technologii.

    W odniesieniu do technologii React Native warto zaznaczyć, że dokładny procent współdzielonego kodu determinowany jest przez stopień zaawansowania technologicznego tworzonej aplikacji na iOS. Nie bez znaczenia pozostaje także liczba jej specyficznych elementów, które są wykorzystywane na poszczególnych platformach. Mówiąc najogólniej, można stwierdzić, że cały proces, jaki zachodzi podczas korzystania z technologii React Native, najefektywniej realizuje się w przypadku aplikacji o niewielu unikalnych elementach. Świetnie sprawdzi się np. do stworzenia wersji MVP produktu cyfrowego.

    Tworzenie aplikacji na iOS zajmuje ważny punkt rozwoju Twojej firmy, ale nie wiesz, jaką technologię powinieneś wybrać do realizacji tego projektu? Jako doświadczony software house wykorzystujemy w swojej pracy wiele nowoczesnych platform i narzędzi. Na początku każdej współpracy poświęcamy dużo czasu na szczegółowe omówienie specyfikacji projektowej, podczas której proponujemy optymalną technologię dla danego projektu. W iMakeable zawsze uzasadniamy celowość wyboru sugerowanych rozwiązań, skupiając się w najwyższej mierze na indywidualnych potrzebach i celach biznesowych naszych Klientów.

    Kategorie
    Najnowsze posty
    Tagi

    Stwórzmy razem nowy projekt!

    Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

    Omówmy szczegóły Twojego projektu!

    Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *