SPIS TREŚCI

  Co wpływa na koszt tworzenia aplikacji webowych?

  Projektowanie aplikacji webowych to obecnie usługa potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Szaleńcze tempo rozwoju technologicznego i postępująca transformacja cyfrowa sprawiają, że dziś poszukują jej nie tylko przedstawiciele firm będących największymi graczami na rynku, ale także właściciele mniejszych biznesów. Wdrożenie nowego pomysłu czy efektywna aktualizacja bieżącej wersji aplikacji to niełatwe, a zarazem często kosztowne zadanie. Na temat tego, ile kosztuje jej stworzenie, krąży wiele mitów. Sprawdźmy zatem, od czego zależy finalny koszt zaprojektowania, wdrożenia i utrzymania aplikacji webowej. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, aby zmaksymalizować dokładność estymacji budżetu? Dlaczego niektóre aplikacje są droższe od innych? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  Projektowanie aplikacji webowych – co warto wiedzieć na początek?

  Każdy, kto ma świetny pomysł i przemyślaną wizję na aplikację, z pewnością chciałby jak najszybciej zrealizować swój projekt i zobaczyć efekt finalny w oknie przeglądarki. Aby szybko zweryfikować swoją koncepcję, można wprawdzie stworzyć wersję MVP produktu przy stosunkowo niewielkim budżecie i z wykorzystaniem gotowych technologii, np. Bootstap czy Bulma. Jednak zaprojektowanie docelowej, rozbudowanej aplikacji webowej jest już bardziej złożonym procesem, polegającym na ciągłym doskonaleniu produktu cyfrowego. To natomiast wiąże się z koniecznością poświęcenia solidnej porcji czasu, pracy programistów i wreszcie budżetu. Z tym ostatnim czasem wiążą się pewne kłopoty. Dlaczego?

  Przyczyną jest przede wszystkim wielość dostępnych rozwiązań technologicznych, które powodują, że koszt poszczególnych aplikacji może być bardzo zróżnicowany. Jednocześnie możliwie najdokładniejsze określenie budżetu stanowi kwestię priorytetową podczas tworzenia aplikacji webowych. Problem niedoszacowania funduszy utrudnił bowiem realizację już niejednego projektu IT, dlatego w iMakeable proces projektowania aplikacji webowej zawsze rozpoczynamy od omówienia potrzeb klienta tak, aby estymacja budżetu była jak najbardziej precyzyjna. Określenie specyfiki projektu, potrzebnych funkcjonalności oraz przygotowanie harmonogramu prac – to sprawy, jakie ustalamy z klientem już na początku współpracy. Aby uniknąć niespodziewanych, dodatkowych wydatków, zawsze przygotowujemy szczegółowy plan działań: od stworzenia makiet interfejsu, przez implementację rozwiązań technologicznych, aż do wdrożenia gotowego produktu. O czym jeszcze warto pamiętać? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych aspektów, mających wpływ na koszt stworzenia aplikacji webowej.

  Stack technologiczny

  Tworząc aplikację webową, pierwszą sprawą, którą trzeba ustalić, jest wybór odpowiednich technologii. W iMakeable wiemy, jak ważne jest trafne dopasowanie narzędzi, dlatego nie rozpoczynamy działań bez ustalenia kilku podstawowych kwestii:

  • przeznaczenia aplikacji,
  • docelowego urządzenia, na które ma być napisane oprogramowanie,
  • głównego celu aplikacji.

  Aplikacje webowe posiadają zazwyczaj stronę frontendową, odpowiedzialną za wizualizację danych i przesyłanie ich do aplikacji serwerowej, oraz backendową, która odpowiada za logikę biznesową i przetwarzanie danych po stronie serwera. Zarówno frontend development, jak i backend wymaga użycia zróżnicowanych technologii. W przypadku aplikacji, których celem jest wyświetlanie i przetwarzanie dużej ilości danych z wielu miejsc jednocześnie, w naszej codziennej pracy najczęściej do frontendu wykorzystujemy React.js, natomiast w bardziej rozbudowanych projektach świetnie sprawdza się Angular 2+. Do tworzenia architektury backendowej w większości projektów stosujemy z kolei technologie Python lub Node.js. Ta ostatnia dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku szybkich wersji MVP, a także aplikacji backendowych typu API.

  Na wysokość budżetu istotny wpływ będzie mieć także wykorzystanie dużej liczby języków programowania czy zastosowanie takich technologii jak chmura obliczeniowa AWS, którą wykorzystujemy niemal w każdym projekcie ze względu na jej duże możliwości i wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia. Potwierdzeniem atutów tego rozwiązania niech będzie fakt, że korzystają z niego tacy giganci jak Netflix czy Airbnb. Nigdy nie ograniczamy się jednak tylko do kilku technologii. Ich wybór każdorazowo zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta, co przekłada się z kolei na zróżnicowany koszt budowy poszczególnych aplikacji.

  Omówmy stack technologiczny Twojego projektu!

  Oświadczam, że wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy jest działaniem potwierdzającym zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności

  Funkcjonalności

  Aby aplikacja webowa mogła spełniać założone cele biznesowe, musi być wyposażona we wszystkie niezbędne funkcjonalności. Poszczególne funkcje stanowią o użyteczności i efektywności aplikacji, a także znacznie podnoszą poziom jej atrakcyjności. Proste funkcje, które będą uruchamiane jedynie co jakiś czas, można zapisać z wykorzystaniem Amazon Lambda. Projekty o większym zaawansowaniu funkcjonalnym będą wymagały już użycia np. Amazon EC2, VPC czy baz danych takich jak DynamoDB. Dodatkowo stworzenie aplikacji z wieloma rozbudowanymi funkcjami jest bardziej czasochłonne, a praca nad kodem odbywa się w formie regularnych iteracji nad kolejnymi funkcjonalnościami. W naszym przypadku równie ważne okazują się testy jednostkowe i integracyjne poszczególnych funkcji oraz stworzenie odpowiedniego środowiska testowego dla klienta. Zależy nam bowiem na tym, by nasze produkty były sprawdzone i działały bez zarzutu.

  UX Design

  Design interfejsu i User Experience to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów każdego procesu projektowania aplikacji. Źle zaprojektowany design może bowiem skutecznie zniechęcić do korzystania z aplikacji. Dlatego na etapie planowania produktu zawsze dążymy do tego, by zaprezentować jego najkorzystniejsze aspekty. Przemyślany design wyróżni go spośród co rusz pojawiających się aplikacji i zwiększy poziom satysfakcji użytkowników. Należy jednak pamiętać, że profesjonalne narzędzia do projektowania wymagają wykupienia odpowiednich licencji. Nie zmienia to faktu, że UX/UI Designer to dla nas kluczowa postać w procesie tworzenia produktu cyfrowego, ponieważ może znacząco wpłynąć na jego późniejszy sukces i zwrot inwestycji.

  Stopień rozbudowania

  Aplikacje webowe oferują nowe możliwości, znacznie wykraczające poza standardy klasycznych stron internetowych. Jednocześnie one również mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. Zdecydowanie większe wyzwanie pojawia się w przypadku zaawansowanych technologicznie serwisów, które mają spełniać określone cele biznesowe. Jeśli aplikacja ma w atrakcyjny sposób prezentować ofertę, służąc do nawiązywania kontaktów biznesowych i automatyzowania firmowych procesów, nie wystarczą proste rozwiązania. Szczególnie trudne w tym kontekście są platformy e-handlu czy rozbudowane serwisy społecznościowe, które wymagają większych nakładów pracy (a tym samym finansowych) niż proste strony typu landing page.

  Ponadto złożone projekty o niestandardowym charakterze wymagają często dedykowanych rozwiązań. Stworzenie aplikacji „szytej na miarę”, która będzie odpowiadała na indywidualne potrzeby danego klienta, jest w oczywisty sposób kosztowniejsze. Dodatkowo skomplikowany projekt wiąże się z szerszym zakresem prac, a jej kolejne etapy są obarczone większym ryzykiem i podatnością na błędy, przez co stają się bardziej czasochłonne. To również decyduje o wysokości budżetu.

  Wykonawca

  Najczęstszym dylematem związanym z tworzeniem aplikacji webowej jest pytanie o to, komu zlecić jej wykonanie. Software house czy freelancer? To, na czyje usługi się zdecydujesz, zależy w pierwszej mierze od złożoności projektu, a także Twojego budżetu. Firmy z bogatym portfolio, działające na rynkach, w których koszty operacyjne są większe, będą dyktować nieco wyższe ceny niż pracujący w pojedynkę freelancer. Współpraca z software house’m przynosi jednak szereg korzyści. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, możesz liczyć na wsparcie zróżnicowanego zespołu o szerokich kompetencjach. To z kolei zapewnia kompleksowość działań, która jest niezbędna zwłaszcza przy dużych i skomplikowanych projektach. Dostarczanie w pełni działającego produktu, zgodnego z wymaganiami klienta, to właśnie to, do czego dążymy w iMakeable.

  Kategorie
  Najnowsze posty
  Tagi

  Stwórzmy razem nowy projekt!

  Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy. Od samego początku będzie się opiekował Tobą Maks Konarski - nasz CEO/Co-founder, który posiada wieloletnie doświadczenie jako Software Developer i Konsultant IT, który przedstawi Ci zespół specjalistów już na następnym spotkaniu - i wspólnie doprecyzujemy zakres funkcjonalności, jakie powinno zawierać MVP. Przygotowane podczas spotkań materiały posłużą nam do wykonania estymacji kosztów, które przedstawimy Ci nie później niż w 3 tygodnie po zgłoszeniu mailowym.

  Omówmy szczegóły Twojego projektu!

  Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *