Testowanie aplikacji webowych
Na czym polega testowanie aplikacji webowych?
Aplikacje webowe, nazwane również aplikacjami przeglądarkowymi bądź internetowymi, uruchamiane są za pomocą przeglądarek takich jak na przykład Chrome czy Firefox. Przykładem takiej aplikacji jest Facebook lub Netflix. Testowanie aplikacji webowych przede wszystkim wiąże się z pisaniem testów automatycznych oraz wykonywaniem testów manualnych. W proces testowania zaangażowany jest cały zespół deweloperski, w tym przede wszystkim specjaliści QA oraz programiści.
Jak testować aplikacje webowe?
Testowanie zawsze zaczynamy od zapoznania się ze specyfikacją funkcjonalności, której działanie musimy zweryfikować. Następnie sprawdzamy wytyczne testowania podane zazwyczaj przez specjalistów QA. Przykładowo, programista wdrażając funkcjonalność jednocześnie pisze do niej test jednostkowy. Następnie przekazuje ją do testów manualnych, a po weryfikacji przez testera pisane są testy automatyczne, takie jak testy regresyjne i integracyjne. Na samym końcu zalecamy zlecenie innej firmie testy penetracyjne, które sprawdzają między innymi zabezpieczenia naszej aplikacji. Cały cykl powtarzamy jeszcze raz, aż do skończenia listy funkcjonalności!
Najlepsze technologie do testowania aplikacji webowych
W iMakeable programiści piszą testy jednostkowe w trakcie tworzenia danej funkcjonalności. Następnie przekazują funkcjonalność do testera, który testuje oprogramowanie manualnie. Jeżeli wynik testów jest pozytywny, nasz specjalista QA pisze testy automatyczne. Przy tworzeniu następnych funkcjonalności uruchamiamy testy w celu sprawdzenia, czy nasze zmiany nie przyniosły niepożądanych skutków w aplikacji. W iMakeable lubimy korzystać z takich technologii jak Cypress, Mocha, Jest, Selenium, czy Jasmine.
Testy automatyczne aplikacji webowych
Opis funkcjonalności
Na początku zespół deweloperski omawia podstawowe założenia funkcjonalności razem z Project Managerem.
Testy jednostkowe
Później programista na podstawie zebranych informacji zaczyna pisać testy jednostkowe.
Testy e2e
Po testach manualnych specjaliści QA piszą testy e2e za pomocą takich narzędzi jak na przykład Selenium czy Cypress.
Testy automatyczne to wszelkie testy, które są uruchamiane za pomocą komend, programów lub skryptów. Są niezbędne przy tworzeniu oprogramowania, ponieważ przekazują nam informacje o tym, czy nie popełniliśmy błędów podczas dodawania nowych funkcjonalności. Do testów automatycznych zaliczamy między innymi testy jednostkowe, regresyjne, integracyjne czy e2e.
Testy manualne aplikacji webowych
Opis funkcjonalności
Na początku zespół deweloperski omawia podstawowe założenia funkcjonalności razem z Project Managerem.
Gotowa funkcjonalność
Programiści piszą testy jednostkowe i oddają gotową funkcjonalność w ręce testera manualnego.
Testy manualne
Tester manualny sprawdza funkcjonalność na różnych platformach i porównuje aktualny efekt z wytycznymi.
Testy manualne oprogramowania na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepotrzebne, skoro i tak programista sam sprawdza zrobioną przez siebie funkcjonalność. Nic bardziej mylnego! Właśnie dzięki temu, że tester nie programuje danych funkcjonalności, patrzy na nie w zupełnie inny sposób. Dzięki temu znacznie efektywniej jest w stanie wyłapać wszelkie błędy.
Wdrożymy projekty IT w Twojej firmie
Naszą główną ideą jest pozostawienie klienta po zakończonym projekcie z działającym produktem i pełną satysfakcją ze współpracy. Pracując z profesjonalistami i osobami, którym można zaufać dostarczamy rozwiązania spełniające najwyższe standardy. Skupiamy się na spełnieniu wszystkich wymagań klientów – niezależnie od tego, czy dotyczą tworzenia kodu, projektów graficznych czy konsultacji.
Omówmy szczegóły Twojego projektu!
Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *