Testowanie oprogramowania
Jakie korzyści daje i czym jest Quality Assurance (QA)?
QA, inaczej nazywane zapewnieniem jakości danego produktu, koncentruje się analizie jakościowej wytwarzanego oprogramowania. W odróżnieniu od prac testerskich, QA definiuje procesy do oceniania poszczególnych etapów rozwoju aplikacji (prace programistów, designerów i innych specjalistów związanych z tworzoną aplikacją). To dzięki QA wiemy w jaki sposób powinniśmy weryfikować zaimplementowane funkcjonalności w oprogramowaniu. Specjaliści QA często są również odpowiedzialni za przeprowadzanie testów. Nasz zespół testerów zajmuje się aplikacjami webowymi i mobilnymi na platformy Android i iOS.
Po co testujemy oprogramowanie?
Przed oddaniem aplikacji w ręce naszych Klientów musimy się upewnić, że nie wrócą do nas z masą błędów, których nie zdążyliśmy wyłapać na etapie programowania. W tym celu za każdym razem, gdy wykonujemy nową funkcjonalność powinniśmy do niej napisać przynajmniej kilka testów oraz przetestować ją w sposób manualny. W naszym przypadku programista pisze test w trakcie robienia funkcjonalności, a po jej skończeniu oddaje ją testerowi, który sprawdza manualnie aplikację w różnych wariantach.
Dlaczego warto testować aplikacje?
W przypadku małych, prostych aplikacji – zarówno mobilnych jak i webowych – praktyka często pokazuje, że dedykowany zespół QA i testerów nie jest niezbędny. W niedużych aplikacjach często wystarczy wsparcie testera manualnego, który krok po kroku sprawdzi wszystkie funkcjonalności. W większych projektach obejmujących kilkadziesiąt lub więcej nowych funkcjonalności sytuacja jest zupełnie odmienna. Często w takich projektach tworzymy całkowicie nowe moduły oraz funkcje, które wymagają sprawdzenia poprawności działania z należytą starannością. Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy aplikacja ma skomplikowaną logikę biznesową.
W dużych projektach IT obecność błędów nie jest niczym niespodziewanym – i w większości przypadków nie wynikają one z niewiedzy programistów, lecz z konfliktów między zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Opierając się na naszym doświadczeniu możemy stwierdzić, że wykorzystanie wsparcia dedykowanego zespołu QA jest zdecydowanie opłacalne dla Klienta. Zespół testerów ma większe doświadczenie w wyłapywaniu błędów w aplikacjach niż sami programiści. Dodatkową zaletą jest fakt, iż testerzy nie tworzyli danych funkcjonalności – dzięki czemu w większości przypadków łatwiej jest im spojrzeć na nie z perspektywy użytkownika.
Najlepsze technologie do testowania oprogramowania
W iMakeable programiści piszą testy jednostkowe w trakcie tworzenia danej funkcjonalności. Następnie przekazują funkcjonalność do testera, który testuje oprogramowanie manualnie. Jeżeli wynik testów jest pozytywny, nasi specjaliści QA piszą testy automatyczne. Przy tworzeniu następnych funkcjonalności uruchamiamy testy w celu sprawdzenia, czy nasze zmiany nie przyniosły niepożądanych skutków w aplikacji. W iMakeable lubimy korzystać z takich technologii jak Cypress, Mocha, Jest, Selenium, czy Jasmine.
Testy automatyczne
Opis funkcjonalności
Na początku zespół deweloperski omawia podstawowe założenia funkcjonalności razem z Project Managerem.
Testy jednostkowe
Później programista na podstawie zebranych informacji zabiera się za pisanie testów jednostkowych
Testy e2e
Po testach manualnych specjaliści QA piszą testy e2e za pomocą takich narzędzi jak na przykład Selenium czy Cypress.
Testy manualne oprogramowania na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepotrzebne, skoro i tak programista sam sprawdza zrobioną przez siebie funkcjonalność. Nic bardziej mylnego! Właśnie dzięki temu, że tester nie programuje danych funkcjonalności, może na nie spojrzeć w zupełnie inny sposób. Skutkuje to znacznie większą efektywnością w wyłapywaniu potencjalnych błędów.
Testy manualne
Opis funkcjonalności
Na początku zespół deweloperski omawia podstawowe założenia funkcjonalności razem z Project Managerem.
Gotowa funkcjonalność
Programiści piszą testy jednostkowe i oddają gotową funkcjonalność w ręce testera manualnego.
Testy manualne
Tester manualny sprawdza funkcjonalność na różnych platformach i porównuje aktualny efekt z wytycznymi.
Testy manualne oprogramowania na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepotrzebne, skoro i tak programista sam sprawdza zrobioną przez siebie funkcjonalność. Nic bardziej mylnego! Właśnie dzięki temu, że tester nie programuje danych funkcjonalności, może na nie spojrzeć w zupełnie inny sposób. Skutkuje to znacznie większą efektywnością w wyłapywaniu potencjalnych błędów.
Przetestujemy Twoje aplikacje mobilne i webowe!
Naszą główną ideą jest pozostawienie klienta po zakończonym projekcie z działającym produktem i pełną satysfakcją ze współpracy. Pracując z profesjonalistami i osobami, którym można zaufać dostarczamy rozwiązania spełniające najwyższe standardy. Skupiamy się na spełnieniu wszystkich wymagań klientów – niezależnie od tego, czy dotyczą tworzenia kodu, projektów graficznych czy konsultacji.
Omówmy szczegóły Twojego projektu!
Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *