// TESTOWANIE APLIKACJI MOBILNYCH I WEBOWYCH

Testowanie oprogramowania

// ZAPEWNIENIE JAKOŚCI W PROCESIE TWORZENIA OPROGRAMOWANIA

Jakie korzyści daje i czym jest Quality Assurance (QA)?

QA, inaczej nazywane zapewnieniem jakości danego produktu, koncentruje się analizie jakościowej wytwarzanego oprogramowania. W odróżnieniu od prac testerskich, QA definiuje procesy do oceniania poszczególnych etapów rozwoju aplikacji (prace programistów, designerów i innych specjalistów związanych z tworzoną aplikacją). To dzięki QA wiemy w jaki sposób powinniśmy weryfikować zaimplementowane funkcjonalności w oprogramowaniu. Specjaliści QA często są również odpowiedzialni za przeprowadzanie testów. Nasz zespół testerów zajmuje się aplikacjami webowymi i mobilnymi na platformy Android i iOS.

// TESTOWANIE JAKO MUST HAVE DEVELOPMENTU

Po co testujemy oprogramowanie?

Przed oddaniem aplikacji w ręce naszych Klientów musimy się upewnić, że nie wrócą do nas z masą błędów, których nie zdążyliśmy wyłapać na etapie programowania. W tym celu za każdym razem, gdy wykonujemy nową funkcjonalność powinniśmy do niej napisać przynajmniej kilka testów oraz przetestować ją w sposób manualny. W naszym przypadku programista pisze test w trakcie robienia funkcjonalności, a po jej skończeniu oddaje ją testerowi, który sprawdza manualnie aplikację w różnych wariantach.

// TESTOWANIE W PRAKTYCE

Dlaczego warto testować aplikacje?

W przypadku małych, prostych aplikacji – zarówno mobilnych jak i webowych – praktyka często pokazuje, że dedykowany zespół QA i testerów nie jest niezbędny. W niedużych aplikacjach często wystarczy wsparcie testera manualnego, który krok po kroku sprawdzi wszystkie funkcjonalności. W większych projektach obejmujących kilkadziesiąt lub więcej nowych funkcjonalności sytuacja jest zupełnie odmienna. Często w takich projektach tworzymy całkowicie nowe moduły oraz funkcje, które wymagają sprawdzenia poprawności działania z należytą starannością. Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy aplikacja ma skomplikowaną logikę biznesową.

W dużych projektach IT obecność błędów nie jest niczym niespodziewanym – i w większości przypadków nie wynikają one z niewiedzy programistów, lecz z konfliktów między zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Opierając się na naszym doświadczeniu możemy stwierdzić, że wykorzystanie wsparcia dedykowanego zespołu QA jest zdecydowanie opłacalne dla Klienta. Zespół testerów ma większe doświadczenie w wyłapywaniu błędów w aplikacjach niż sami programiści. Dodatkową zaletą jest fakt, iż testerzy nie tworzyli danych funkcjonalności – dzięki czemu w większości przypadków łatwiej jest im spojrzeć na nie z perspektywy użytkownika.

// NARZĘDZIA DO TESTOWANIA APLIKACJI WEBOWYCH

Najlepsze technologie od testowania opragramowania

W iMakeable programiści piszą testy jednostkowe w trakcie tworzenia danej funkcjonalności. Następnie przekazują funkcjonalność do testera, który testuje oprogramowanie manualnie. Jeżeli wynik testów jest pozytywny, nasi specjaliści QA piszą testy automatyczne. Przy tworzeniu następnych funkcjonalności uruchamiamy testy w celu sprawdzenia, czy nasze zmiany nie przyniosły niepożądanych skutków w aplikacji. W iMakeable lubimy korzystać z takich technologii jak Cypress, Mocha, Jest, Selenium, czy Jasmine.

Cypress

Cypress to framework do testowania od początku do końca (end-to-end) zaprojektowany, aby zapewnić poprawne działanie aplikacji internetowych.

Mocha

Mocha to elastyczny framework do testowania JavaScript działający na Node.js, upraszczający i czyniący bardziej przyjemnym testowanie asynchroniczne.

Jest

Opracowany przez Facebooka, Jest to framework do testowania JavaScript, który nie wymaga konfiguracji i kładzie duży nacisk na prostotę oraz wsparcie dla dużych aplikacji.

Jasmine

Jasmine to framework kierujący się metodologią BDD (behavior-driven development) do testowania kodu JavaScript.

// JAK TESTUJEMY NASZE APLIKACJE?

Najlepsze technologie do testowania oprogramowania

W iMakeable programiści piszą testy jednostkowe w trakcie tworzenia danej funkcjonalności. Następnie przekazują funkcjonalność do testera, który testuje oprogramowanie manualnie. Jeżeli wynik testów jest pozytywny, nasi specjaliści QA piszą testy automatyczne. Przy tworzeniu następnych funkcjonalności uruchamiamy testy w celu sprawdzenia, czy nasze zmiany nie przyniosły niepożądanych skutków w aplikacji. W iMakeable lubimy korzystać z takich technologii jak Cypress, Mocha, Jest, Selenium, czy Jasmine.

// JAK APLIKACJE MOBILNE MOGĄ POMÓC W TWOJEJ FIRMIE?

Co mogą robić aplikacje webowe?

// DLACZEGO MY?

Dlaczego MVP development z iMakeable?

 • 01

  Oferujemy usługi nakierowane na sukces produktów

 • Rozumiemy, że w dzisiejszych czasach sam software development i gotowa aplikacja to często za mało, aby osiągnąć założone cele. W iMakeable zależy nam na budowaniu długotrwałych relacji jako partnerów biznesowych i pomocy w rozwiązaniu problemów startupów i firm w najszerszym możliwym zakresie - od weryfikacji pomysłu, przez Product Design, development, aż do wsparcia w skalowaniu rozwiązań i układania procesów marketingu oraz sprzedaży. Dzięki współpracy z nami nie musisz szukać wielu różnych wykonawców - jesteśmy w stanie Ci pomóc w większości problemów, jakie napotykają startupy i przedsiębiorstwa.

 • 02

  Najwyższe standardy tworzenia oprogramowania

 • Nasza praca wymaga od nas stałej kontroli jakości tworzonego przez nas kodu - z tego względu nad każdym projektem czuwa specjalista na poziomie seniora, który zrealizował przynajmniej kilkanaście projektów w swojej karierze. Przeprowadzamy regularne Code Review, które muszą zaakceptować przynajmniej dwie inne osoby. W każdym projekcie korzystamy przynajmniej z trzech środowisk - developerskiego, przedprodukcyjnego i produkcyjnego - i dzięki naszym procesom zapewnienia jakości wiemy, że środowisko produkcyjne będzie wolne od błędów.

 • 03

  Zweryfikowany zespół

 • Znamy swoje produkty i dbamy o ciągły rozwój naszego zespołu. Mamy stałe zespoły developerów do każdego projektu, więc dalszy ich rozwój nie jest dla nas żadnym problemem. Dzięki dopracowanemu procesowi rekrutacji możemy mieć pewność, że nasz zespół składa się z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie o zgodnej z naszą kulturze pracy. Co kwartał weryfikujemy też nasze kompetencje, przez co wiemy, w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać.

 • 04

  Agile Development

 • Pracujemy według metodyki Agile, którą dopracowaliśmy pod konkretne potrzeby naszych dotychczasowych klientów. Dostosujemy się do zmian i potrzeb, które powstaną podczas współpracy. Zazwyczaj pracujemy w dwutygodniowych iteracjach - a po każdej iteracji otrzymasz od nas gotowe funkcjonalności, które stopniowo złożą się na kompletną aplikację.

Pomożemy Ci z Twoim projektem IT!

Projekty aplikacji webowych i mobilnych to nasza specjalność. Jesteśmy w stanie pomóc Ci w szerokim zakresie przy realizacji projektów IT - niezależnie od Twoich potrzeb będziemy w stanie dopasować się do Ciebie.

Pierwszym krokiem do współpracy jest rozmowa, na której lepiej poznamy Twój projekt i zbierzemy informacje dotyczące problemów, które powinien rozwiązywać gotowy produkt. Odpowiemy również na wszelkie Twoje pytania dotyczące Twojego projektu i współpracy.

Omówmy szczegóły Twojego projektu!

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką *